Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Index Exportu: exportu během jara dojde dech

Makro Raiffeisenbank 28.02.2019 | 09:37 0 Komentářů

Podle aktuálního odhadu Indexu Exportu český vývoz začne v průběhu druhého čtvrtletí viditelně oslabovat. Setrvačnost ani nedokončené zakázky už  neodvrátí zpomalení českého exportu.

„Příčiny jsou vesměs známé. Ochlazení německé ekonomiky – našeho klíčového obchodního partnera, stále nejistá cesta Velké Británie z EU a čekání na rozhodnutí amerického prezidenta D. Trumpa o uvalení dovozních cel na evropská auta (popřípadě i náhradní díly). Německá ekonomika se v posledních letech ještě více otevřela světu a doposud neškodící silná závislost na průmyslu, z toho nejvýrazněji na automobilovém a strojírenském průmyslu, si začala vybírat svou daň. Německý problém je ale i českých problémem – je-li německá ekonomika zranitelná, česká dvojnásob,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a zároveň doplňuje: „ Česká ekonomika se zatím do recese neřítí. Spotřeba domácností i vlády pomůže udržet růst nad nulou. A firmy už pomalu přivykají životu v riziku a nejistotě. Vyčkávají, co bude.“

„K tomu všemu navíc začínáme „sklízet“ to, co jsme nezaseli v průběhu minulých dvou let z důvodu nedostatku pracovníků na trhu práce. Po dva roky jsme zápasili s včasným plněním zakázek, což samozřejmě iritovalo naše zákazníky, až jim došla trpělivost a přestali dávat nové zakázky. Připočteme-li k tomu hospodářský cyklus, není se opravdu na co těšit“, dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 25. 2. 2019.
Pozn.: Údaje do prosince 2018 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od ledna 2019 prognóza IE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.