CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

10. 07. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Index Exportu: export (prozatím) odolá poklesu

 

Výsledek zahraničního obchodu a výkonnost českého exportu překonala v květnu očekávání, když obchodní přebytek dosáhl nejen letošního maxima, ale i historicky nejvyššího květnového přebytku. Vývoz (v národním pojetí) také dosáhl zatím letos nejvyšší hodnoty. Zásluhu na tom má především oživení výroby a následně vývozu motorových vozidel a jejich náhradních dílů. Slabý výkon Německa, našeho hlavního obchodního partnera, a panující obavy a nejistota ohledně budoucího vývoje světové ekonomiky budou podle odhadu Indexu Exportu brzdit další růst exportu. Poklesu by však český export měl, prozatím, odolat. 

„Český export roste a to navzdory panujícímu pesimismu a obav z budoucího vývoje. Německo mířící do ekonomické stagnace sice brzdí expanzi českého exportu do této země a reexportu z ní, ale českému exportu se navzdory ochlazení globálního obchodu a stále přetrvávajícím rizikům obchodních válek velmi dobře daří na trzích mimo EU. Nejvýrazněji snad ve Spojených státech, kam český vývoz (v národní metodice) roste od února letošního roku dvouciferným tempem a v květnu si připsal historické maximum na úrovni 7,8 miliard korun. Podíl toho náročného trhu tak pozvolna rose z loňských 2 procent na 2,4 procenta,“ říká  Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Otázkou je, zda budou takto „růžové“ i měsíce následující. USA s Čínou sice v závěru června na summitu G20 obnovily vzájemná obchodní vyjednávání, avšak eskalace obchodního protekcionismu v předchozích obdobích se již dokázala negativně podepsat do zpomalení růstu globálního obchodu a globální ekonomiky. Slabá čísla i nadále chodí z německého průmyslu, kde problematickým místem zůstává automobilový sektor. Výše uvedené faktory by se tak mohly v nadcházejících měsících promítat do zpomalení domácího exportu. Proti exportérům se také vydala česká koruna, která v posledním měsíci poměrně výrazně posílila a podívala se ke konci minulého týdne pod hranici 25,50 EUR/CZK,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.


Zdroj : Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 8. 7. 2019.
Pozn.: Údaje do května 2019 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ,
od června 2019 prognóza IE.

 Šetření mezi českými vývozci

REKLAMA

Pravidelně jednou za tři měsíce provádí Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů šetření mezi českými vývozci. V rámci šetření vývozci odpovídají na dvě otázky: „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před 3 měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující 3 měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály 0-100.

Čeští exportéři podle mediánu průzkumu hodnotí současné podmínky pro vývoz a jeho vyhlídky na další tři měsíce již páté čtvrtletí neutrálně – nečekají ani růst ani pokles. Naměřená mediální hodnota se již popáté v řadě udržela přesně na hodnotě 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Podle průměrných hodnot ale čeští exportéři hodnotí jak současnou situaci, tak budoucí vyhlídky na tři měsíce dopředu nejhůře v historii měření, které začalo ve druhém čtvrtletí 2016. Šetření sice proběhlo před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Výsledkem toho jednání nebyla žádná konečná dohoda ohledně uspořádání obchodních vztahů, dohodli se jen, že se dohodnou, nicméně bezprostřední riziko obchodní války bylo prozatím zažehnáno. Nejistota ohledně konečného uspořádání obchodních vztahů USA – Čína ale přetrvává.

Ještě větším rizikem je stále nedokončené vyjednávání USA s EU, kde stále hrozí uvalení cel na dovoz aut do USA,“ domnívá se Horská a dodává: „Právě cla na dovoz automobilů a jejich náhradních dílů mohou stále přivést Německo do recese a českou ekonomiku na její okraj.“

 

REKLAMA

Jak hodnotíte současnou úroveň exportu?

Jaký očekáváte vývoj exportu za tři měsíce?

REKLAMA

 Zdroj: Šetření mezi exportéry v termínu 10. – 22. 6. 2019. Raiffeisenbank a.s. a  Asociace exportérů.

  Anketa mezi českými vývozci –  slabší koruna je vzpruhou pro český export?

V souvislosti s ještě nedávným oslabováním koruny jsme mezi exportéry provedli anketu na téma vlivu slabší koruny na jejich podnikání a exportní aktivitu. Na dotaz, jaké dopady na podnikání exportérů by mělo oslabení koruny přes hladinu 26 za euro, 51 % z nich odpovědělo, že žádný, protože jsou buď kurzově zajištěni (celá třetina), nebo kurz nemá na jejich tržby ani zakázky vliv (18 %). Jen 8 % dotazovaných věří, že slabší kurz koruny by jim přinesl více zakázek. Výrazně více, 36 % exportérů, předpokládá, že by zásluhou slabší koruny měli vyšší tržby. A jen 5 % si myslí, že slabší koruna je pojistkou jak většího počtu zakázek, tak vyšších tržeb.

Podle Heleny Horské „výsledky ankety prováděné v průběhu června naznačují, že samotný kurz koruny business nepřinese. O nové zákazníky a jejich zakázky musí exportéři bojovat spíše kvalitou, spolehlivostí a technologickou úrovní. Slabší kurz koruny může sice z kurzově nezajištěného vývozu přinést vyšší tržby, ale vyšší tržby mohou být vykoupeny vyšší cenou dovážených vstupů.“

INDEX EXPORTU
2019/Q2
Pokud by česká koruna do konce letošního roku oslabila pod hranici 26 Kč za 1 Euro, očekáváte nějaké dopady na Vaše podnikání?
Více zakázek 8%
Vyšší tržby 36%
Více zakázek i vyšší tržby 5%
Žádný, protože jsme kurzově zajištěni 33%
Žádný, protože kurz koruny nemá na naše podnikání vliv 18%

 


Zdroj : Šetření mezi exportéry v termínu 10. – 22. 6. 2019. Raiffeisenbank a.s. a  Asociace exportérů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Válka na Ukrajině. Je ohrožen český export?

Ukrajina je v pořadí zemí pro český export na 20. místě, jako importér je 22. Stejné pozice pak dosahuje i v pořadí obratu zahraničního obchodu, jehož hodnota činí přibližně 75 miliard korun. Jak současný válečný stav na jejím území ovlivní český export?

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 03. 2022

Miroslav Hošek: Trh nám za nezodpovědné projídání budoucnosti vystaví nemilosrdný účet

Svět prochází mimořádně citlivou a turbulentní dobou, která ovlivňuje postoje politiků, (ne)jednání centrálních bank i jednotlivých ekonomických subjektů. Nejenom o tom, jakým směrem se svět ubírá a co nás čeká, jsme hovořili s Miroslavem Hoškem, úspěšným českým manažerem, který už 15 let působí v USA.

Text: Milan Vodička

21. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.