Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Index Exportu: export pozvolna ubírá na tempu

Čerstvě zveřejněné březnové údaje o zahraničním obchodě ČR potvrzují slábnutí exportní výkonnosti české ekonomiky. I po sezónním očištění hodnota českého exportu již po druhé v řadě klesla. Jedná se o nejslabší březnový výsledek od roku 2009. 

Zatímco česká ekonomika se teprve připravuje na zpomalení růstu, český vývoz ubírá
na tempu už rok. Podle Indexu Exportu bude po mírném sezónním oživení ve druhém čtvrtletí 2018 následovat znovu ochlazení růstu. Výkonnost českého exportu poroste ještě pomaleji než v roce 2017. Česká ekonomika stejně jako německá se nachází na vrcholu svého hospodářského cyklu.

Českou ekonomiku navíc brzdí všem už známý nedostatek zaměstnanců a na několik let přeplněná kniha objednávek u firem, které vyrábí investiční celky, jakými jsou například automatizované výrobní linky. Na straně poptávky se navíc projevuje přirozený cyklus automobilového průmyslu, který s sebou přináší pokles zakázek a výroby,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Příčinou meziročního zpomalování růstu exportu je nejen tč. aktuální nedostatek pracovníků na trhu práce, ale jejich nedostatek, který jsme avizovali již téměř před rokem a půl. V té době začaly exportní zakázky nabírat na skluzech, a to bylo příčinou nezískávání nových zakázek. Připočteme-li posilování koruny a neúměrný růst mezd i platů nepodložený produktivitou práce, lze si poměrně živě představit příchod bouřkových mraků na exportní nebe, které bylo v minulých třech letech trvale zalité sluncem,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 9. 5. 2018.
Pozn.: Údaje do března 2018 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od dubna 2018 prognóza IE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.