Úterý 15. června. Svátek má Vít.

INDEX EXPORTU: ČESKÝ VÝVOZ SE NEVZDÁVÁ

Makro Raiffeisenbank 29.06.2016 | 15:26 0 Komentářů

Předstihový Index Exportu dává naději na pokračující expanzi českého vývozu. Přes pravidelnou rozkolísanost exportu v průběhu letních dovolených by tempo růstu vývozu mělo ve třetím čtvrtletí roku mírně zrychlit. 

Díky tomu má vývoz zboží z České republiky šanci překonat dosavadní rekord z března 2015, kdy měsíční hodnota exportu dosáhla výše 304 miliard korun,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a dodává: „Výsledek všelidového hlasování Velké Británie (tzv. Brexit) ve prospěch vystoupení z Evropské unie je zdrojem značné nejistoty, která povede ke zdrženlivosti v prohlubování obchodních vztahů s jednou z našich nejvýznamnějších vývozních zemí. Zhroucení ani prudké zastavení doposud slibně se vyvíjejícího vzájemného obchodu však nehrozí.“ Českému vývozu by nicméně uškodilo podlomení důvěry evropských domácností a firem. Pozitivní nálada a vyhlídky průmyslových firem z eurozóny byly a jsou klíčovým zdrojem růstu Indexu Exportu a ve výsledku také českého vývozu.  

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů, doplňuje: „Z krátkodobého hlediska ´Brexit´ českému exportu neublíží, ale může být iniciátorem nejenom další eroze Evropské unie, ale i některých zemí, což by mohlo s největší pravděpodobností ublížit nejenom volnému pohybu zboží, ale i osob.“

K problematice tzv. Brexitu se vyjádřil rovněž exportní ředitel společnosti LINET Rolf Pekař: „Naší ambicí je zdvojnásobit obrat během příštích pěti let. ´Brexit´ pro nás z okamžitého hlediska znamená pokles tržeb vzhledem k propadu kurzu britské libry, z dlouhodobého pohledu jej pak vnímáme jako riziko především v důsledku nejistoty na trhu a obav investorů.“

Vedle Indexu Exportu opět realizovala Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů také šetření mezi českými vývozci. V rámci tohoto šetření exportéři odpovídali na dvě otázky: „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před třemi měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující tři měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírali na škále od 0 do 100.

„Z výsledků tohoto červnového průzkumu vyplývá, že současná situace je českými vývozci hodnocena stejně příznivě jako v předchozím dubnovém šetření (shodně 51 bodů),” uvádí ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina a dodává: „Vývozci ale upozorňují na rozkolísanost zakázek, stále nízké ceny ropy a silnou sezónnost v době letních prázdnin. Je zajímavé, že nikdo v průzkumu nezmínil ´Brexit´, a to ani jako riziko, ani jako příležitost pro český vývoz.“ Bohužel vyhlídky na růst českého vývozu pro nejbližší tři měsíce nejsou podle respondentů tak příznivé jako v dubnu (55 bodů oproti 59,5 bodu v dubnu). Přesto i podle tohoto průzkumu český vývoz dál poroste. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.