Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Identifikace českých bankovek aplikací Cash Reader je díky Hello bank! zdarma

Rozeznání hodnoty bankovek slabozrakými či nevidomými lidmi není sice nepřekonatelnou překážkou, ale snadné řešení pro ně zatím neexistovalo. V podstatě se museli spolehnout na speciální identifikační pomůcku a poctivost obchodníků. Nyní ale mohou využít nové aplikace Cash Reader pro chytré telefony, která umí rozpoznat 40 světových měn. Díky spolupráci s Hello bank! by Cetelem je služba pro rozpoznání českých bankovek pro uživatele zcela zdarma.

Vytažení správných bankovek z peněženky – situace, kterou prakticky při placení v obchodech ani nevnímáme. Pro většinu z nás samozřejmost, pro lidi se zrakovým postižením naopak komplikace. Hmatové znaky na bankovkách se ukázaly jako nedostatečné, protože s postupným opotřebením bankovky v podstatě vymizí. Slabozrací a nevidomí jsou tak odkázaní na speciální plastový identifikátor, který bankovky rozezná podle jejich délky. Chce to ale cvik naučit se bankovky takto rozeznat a často bývá pro slabozraké či nevidomé jednodušší si peníze do peněženky rozdělit den předem. Navíc když cestují do zahraničí, musí si sehnat plastovou pomůcku pro danou měnu. Často se tak musí spolehnout hlavně na slušnost a poctivost obchodníků. 

Situaci se rozhodl se svým týmem změnit vývojář Tomáš Jelínek. Na svět tak po dvou letech práce přišla aplikace Cash Reader pro chytré telefony, která umí bankovky rozeznat. Stačí namířit kameru telefonu na bankovku a majitel okamžitě zjistí její hodnotu. Aplikace ji jednak kontrastně zobrazí na displeji, to je určeno zejména lidem se zbytky zraku, a v závislosti na volbě také hodnotu bankovky buď vysloví nebo zavibruje – např. jednou v případě bankovky v hodnotě 100 Kč, dvakrát, pokud jde o 200 Kč atd. Tím je zaručena i diskrétnost, když jste zrovna v obchodě plném lidí.

Aplikace rozpozná hodnotu bankovek 40 světových měn a je přeložena do 25 jazyků. Při zakoupení aplikace v plné verzi uživatel zaplatí 349 Kč za doživotní licenci pro jednu měnu. V demo verzi má pak zdarma pro každou měnu 2 nejčastěji užívané hodnoty. Díky spolupráci Tomáše Jelínka a Hello bank!, která se datuje k letošnímu lednu, však má nově aplikaci pro rozeznání českých bankovek každý zcela zdarma. “Sami se snažíme neustále hledat cesty, jak lidem zjednodušit jejich každodenní život, ať už jde o finance nebo jinou oblast, kde jako banka můžeme být prospěšní. Proto když nás oslovil Tomáš Jelínek, neváhali jsme a začali hledat i další možnosti naší spolupráce.“ uvedla Gabriela Pithartová, Brand & Customer Experience Director Hello bank! by Cetelem.

Aplikace Cash Reader byla vyvinuta s maximálním ohledem na zrakově postižené uživatele, aby se mohli spolehnout, že jim doma i na cestách stačí bankovku ukázat aplikaci a okamžitě se dozví, o jakou měnu a hodnotu se jedná. Dalším cílem tvůrců této aplikace je dostat ji i ke zrakově postiženým lidem v jiných zemích světa a ulehčit jim tak každodenní manipulaci s penězi. Stejně tak chtějí co nejdříve do aplikace přidat podporu speciální klávesnice, která převádí texty na obrazovce přímo do Braillova písma a to následně na klávesnici cítí. Díky tomu budou moci využívat aplikaci i ti, kteří ztratili kromě zraku i sluch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.