Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

I přes zvýšení nezaměstnanosti se zvýšil počet volných pozic

Investice 09.01.2018 | 16:39 0 Komentářů

Kurz koruny dnes zůstal v podstatě beze změny blízko hladiny 25,53 CZK/EUR. Nereagoval ani na zveřejnění dnešních statistik z trhu práce. Ty ukázaly na mírně vyšší růst nezaměstnanosti, než trh očekával. Na druhé straně znovu výrazně vzrostl počet volných pracovních pozic. Více jsme k situaci na trhu práce psali zde: http://bit.ly/2CUcSUA.

I když jsme se posílení domácí měny dnes nedočkali, tak koruna byla nejúspěšnější regionální měnou. Polský zlotý totiž skoro o třetinu procenta oslabil (na 4,183 PLN/EUR) a maďarský forint ztratil čtvrt procenta (na 309,8 HUF/EUR).

I přes velmi dobrá data euro pokračovalo v mírném oslabování

Společná evropská měna dnes pokračovala ve svém oslabování proti americkému dolaru i přes zveřejnění velmi dobrých dat z eurozóny. Zejména čísla z Německa potvrdila, že tamní ekonomika ke konci roku nabrala vysoké tempo. Jak průmyslová produkce, tak zahraniční obchod překvapily silnou dynamikou. Euro se tak odpoledne obchoduje za 1,192 USD/EUR.

Ceny potravin podrží inflaci na 2,6 %

ČSÚ zítra zveřejnění údaje o domácí inflaci za prosinec a přidá i další údaje z národních účtů za třetí čtvrtletí. Česká cenová hladina podle našeho odhadu v prosinci vzrostla o 0,3 %. Za cenovým růstem stojí zejména zdražování potravin, ke kterým se přidávají zvyšující se ceny pohonných hmot. Jádrová inflace pravděpodobně mírně zvolní. Celkově by se inflace ale měla udržet na 2,6 %. Vzhledem k tomu, že náš odhad je nad tržním konsenzem, předpokládáme, že po zveřejnění by mohla koruna posílit. Více o našem očekávání naleznete zde: http://bit.ly/2CEvIyZ.

Třetí zpřesněný odhad domácího HDP by revizi přinést neměl. K němu budou nově zveřejněny sektorové účty. Zajímat nás bude zejména, jak se vyvíjí míra úspor a ziskovost firem.

V Polsku bude zasedat centrální banka. I přes velmi dobrý výkon ekonomiky českého severního souseda očekáváme, že úrokové sazby zůstanou beze změny. O jejich zvyšování se polští centrální bankéři vážně začnou bavit až na jaře a první zvýšení by mohlo přijít až ve druhé polovině roku.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.