Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

HSBC plánuje přechod k ekonomice s nulovou uhlíkovou stopou

Banky HSBC Bank plc. 05.11.2020 | 10:48 0 Komentářů

Banka se zavazuje ke snížení svých financovaných emisí v souladu s cílem Pařížské dohody dosáhnout nulové uhlíkové stopy do roku 2050. Ve svém provozu a dodavatelském řetězci přitom plánuje HSBC tohoto cíle dosáhnout už v roce 2030.

Praha, 5. listopadu 2020 – HSBC před pár dny oznámila plán financování a investic podporující přechod k ekonomice s nulovou uhlíkovou stopou. Banka se zavazuje ke snížení svých tzv. „financovaných emisí“ – uhlíkových emisí klientů ve svém portfoliu – v souladu s cílem Pařížské dohody dosáhnout nulové uhlíkové stopy do roku 2050. Ve svém provozu a dodavatelském řetězci přitom plánuje HSBC tohoto cíle dosáhnout už v roce 2030.

Banka se také zavázala spojit síly se svými klienty napříč odvětvími za účelem snížení emisí. HSBC bude stále více upřednostňovat financování a investice, které přispějí k přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku, a zohledňovat klimatickou změnu při svém rozhodování. Své klienty při tomto přechodu plánuje banka podpořit částkou od 17 do 23 bilionů korun (0,75–1 bilion dolarů) ve financování a investicích.

Aby dosáhla svých cílů, HSBC plánuje:

  • sladit své aktivity s cíli Pařížské dohody, jež usiluje o snížení čistých emisí oxidu uhličitého do roku 2050 na nulu;
  • ještě více podporovat své klienty v jejich přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku prostřednictvím dedikovaného financování a konzultací;
  • hledat nové způsoby, jak pomoci životnímu prostředí, k čemuž hodlá využít fond se 2,3 miliardy korun (100 miliony dolarů) určený na inovace v oblasti čistých technologií a vytvořit filantropický program, který bude pracovat s dalšími 2,3 miliardy korun (100 miliony dolarů) a bude mít za cíl uvést v život nová řešení klimatických výzev a dále je šířit;
  • spolupracovat s firmami, klienty, úřady, vládami a veřejností s cílem dosáhnout změn v celém finančním sektoru.

Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku podporuje HSBC dlouhodobě. V roce 2017 například banka vyčlenila 2,3 bilionu korun (100 miliard dolarů) k podpoře udržitelného financování do roku 2025 a od té doby uvedla na trh řadu produktů, které získaly ocenění v oblasti udržitelného financování. Na druhou stranu si banka uvědomuje, že dosažení cílů Pařížské dohody bude vyžadovat další úsilí a zvýšení tempa. K tomu plánuje HSBC využít rozsahu svých aktivit a celosvětového vlivu ve snaze urychlit přechod na nulovou uhlíkovou stopu.

„Česká republika se ve vztahu k udržitelnosti začíná přibližovat západním zemím. V posledních letech se zde zvyšuje celkový objem vytříděného odpadu i úsilí firem o investování a řízení provozu s větším ohledem na životní prostředí. Během rozhovorů s našimi klienty toto téma často diskutujeme a těší mě, že velká většina z nich nevnímá udržitelnost jako cestu příhodnou, ale nutnou. Proto chceme podpořit naše partnery, klienty i dodavatele v jejich přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku, abychom vytvořili lepší budoucnost pro všechny,“ uzavírá Richard Keery, generální ředitel HSBC Česká republika.

Tagy banky HSBC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.