Úterý 16. července. Svátek má Luboš.

Hospodářský růst zůstává ve většině evropských ekonomik solidní, ale vrchol již máme za sebou

Makro 14.08.2018 | 11:53 0 Komentářů

Předběžné údaje za letošní druhé čtvrtletí naznačují, že hospodářský růst zůstává ve většině evropských ekonomik solidní a někde dokonce velmi solidní, vrchol ale již dle všeho máme za sebou.

V rámci středoevropského regionu se velmi dobře vede Polsko, česká data o HDP naopak zaostala za očekáváním.
Polský HDP si udržel meziroční sezónně očištěný růst na úrovni 5,0 % a za celý letošní rok má polská ekonomika našlápnuta k růstu zhruba 4,7 %, když za rok 2017 je růst HDP reportován na úrovni 4,6 %.
Maďarsko za druhé čtvrtletí hlásí zpomalení tempa růstu HDP ze 4,7 na 4,4 %, za celý letošní rok se ale může růst HDP vyšplhat na 4,3 %, když loni činil 4,2 %.
Meziroční růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil ze 4,2 na 2,3 % a za celý letošní rok se růst HDP bude pohybovat v oblasti 3 %, možná mírně nad touto úrovní, když v roce 2017 vykázal růst české ekonomiky úctyhodné tempo 4,5 %.

Zpřesněný údaj z eurozóny ukazuje o něco silnější růst, než co naznačoval předběžný bleskový údaj, nicméně i v případě eurozóny tempo růstu HDP zpomaluje a celkově byl růst ekonomiky eurozóny v letošním prvním pololetí slabší, než se čekalo.
Ve druhém čtvrtletí si HDP eurozóny udržel mezičtvrtletní růst 0,4 %, na meziroční bázi ale růst HDP zpomalil z 2,5 na 2,2 %.
Za celý letošní rok HDP eurozóny zřejmě zpomalí do oblasti 2,0 %, což je zpomalení po výjimečně dobrém roce 2017, kdy ekonomika eurozóny rostla tempem 2,5 %.

O zmíněných středoevropských ekonomikách vesměs platí, že operují nad svým potenciálem, což limituje jejich schopnost udržet či dokonce dále zvýšit tempo růstu HDP.

Při pohledu na data o HDP, ale též například při pohledu na vývoj jádrové inflace, platí toto konstatování zejména o české ekonomice.
Česká ekonomika jede naplno, tempo růstu HDP se již začalo zpomalovat, situace na trhu práce ale zároveň zůstává napjatá, což ústí jak do rychlejšího růstu mezd, tak do přetrvávajícího nedostatku potřebné pracovní síly.
ČNB je tak na rozdíl od svých protějšků v Maďarsku a Polsku již v rok trvajícím cyklu zvyšování úrokových sazeb.

V případě eurozóny zřejmě letos zaostane růst HDP nepatrně za stávající prognózou ECB, jež pro rok 2018 počítá s růstem HDP na úrovni 2,1 %.
Pokud HDP eurozóny vzroste za celý letošní rok o 2,0 %, tak v porovnání s prognózou ECB samozřejmě nepůjde o žádný dramatický rozdíl, z pohledu ECB ale půjde o další z řady argumentů hovořících proti spěchu při zpřísňování měnové politiky v eurozóně.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.