CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

11. 04. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Horská služba v zimě zachraňovala tisíce lyžařů, paraglidistu i ztracené oslavence

 


 

Horská služba během letošní zimy zasahovala při více než 5 700 událostech. Nejrušněji bylo v Krkonoších (2 203 zásahů), které každoročně přilákají nejvíce lyžařů, dále v Jeseníkách (785 zásahů) a Orlických horách (657 zásahů). Naopak nejbezpečněji by se návštěvníci našich hor podle statistik Horské služby mohli cítit v Beskydech (402 zásahů). Největší měrou se přitom o náplň práce horských záchranářů postarali sjezdoví lyžaři (3326 případů) a vyznavači snowboardingu (1204 případů).

Právě na sjezdovkách se nejčastěji přihodí kolize, které přinášejí mnohá zranění. Podle očekávání převládají poranění dolních a horních končetin. Bohužel ve více než 900 případech letos příslušníci HS ošetřovali zranění hlavy patřící mezi nejzávažnější. Během letošní zimní sezóny na horách došlo i k několika smrtelným případům. Šestačtyřicetiletý lyžař v Jeseníkách podlehl svým zraněním poté, co v plné rychlosti vylétl z trati na sjezdovce a narazil do stromu. „Mnoho nebezpečných situací by přitom bylo možno eliminovat zvýšením opatrnosti a ohleduplnosti k druhým. Právě bezohlednost lyžařů, kteří jezdí příliš rychle a neberou ohledy na ostatní, může za mnohá zranění,“ uvádí Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Údaje Horské služby potvrzuje i Jan Vlček ze Slavia pojišťovny: „Už několik sezón evidujeme nárůst případů, kdy klienti způsobí sobě nebo druhým škodu při lyžování. Nejčastěji neopatrnou jízdou zraní dalšího lyžaře nebo mu způsobí škodu na majetku, když mu například při srážce zničí vybavení. Vzniklou škodu hradí pojišťovny z pojištění odpovědnosti. Jde-li o újmu na zdraví, částky se pohybují i v řádech desítek tisíc korun.“          

Mezi nejčastější zranění ošetřená Horskou službou patří poranění kloubů či zlomeniny a pohmožděniny způsobené při lyžování, snowboardingu, na běžkách nebo při dalších zimních radovánkách. „Nezasahujeme ale jen na sjezdovkách či běžeckých tratích. Naší pravidelnou povinností je pomáhat také v obcích, protože jsme u případu dříve než ostatní,“ uvedl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Často proto horští záchranáři asistují také u případů, kdy dojde k srdeční příhodě a je třeba rychle reagovat. Mnohdy také dochází k pátrání po osobách, které se v horách ztratí, a dojde k podezření, že mohou být v ohrožení života. Noční novoroční pátrací akci po ztraceném mladíkovi letos zažili také členové šumavské Horské služby. Beskydští záchranáři zase pomáhali mladému paraglidistovi, který  nezvládl přistání a dopadl do koruny stromu.

Na Horskou službu teď čeká rychlý přechod na letní provoz. Jakmile sleze sníh, lyžaře v horách vystřídají cyklisté a pěší turisté. Po zimní sezóně přichází také čas na servis technického vybavení a krátký prostor pro čerpání volna.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Ladislav Bělina: Pojistěte si pouze riziko, které vám reálně hrozí

Jaké trendy můžeme čekat v oblasti povinného ručení? Kdy se vyplatí havarijní pojištění? Vzroste cena povinného ručení v letošním roce? Slavia pojišťovna sice není cenovým tvůrcem na trhu autopojištění, vedoucí divize autopojištění Ladislav Bělina je přesto přesvědčen, že cena pozvolna poroste.

Text: Jana Zámečníková

23. 01. 2018

Ladislav Bělina: Jezdíte bez nehody? Povinné ručení se může i tak prodražit

Přestože náklady na pojistná plnění rostou, ceny povinného ručení zatím rostou jen mírně. Jak a kdy ovlivní rostoucí náklady pojišťoven ceny povinného ručení? Jaké limity pojištění zvolit pro dostatečnou ochranu při způsobené nehodě? Na otázky odpovídal Ladislav Bělina, vedoucí divize autopojištění Slavia pojišťovny.

Text: Jana Zámečníková

15. 12. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *