Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Holubičí ECB potápí euro

Investice 07.03.2019 | 15:56 0 Komentářů

Evropská centrální banka se v reakci na slabý růst eurozóny rozhodla přejít do protiútoku. Trhům dnes jasně řekla, že sazby zůstanou v záporu minimálně po zbytek roku 2019. Současně oznámila, že od září 2019 do března 2021 rozjede sérii nových dlouhodobých repo operací (TLTRO 3), kterými chce udržet v bankovním sektoru dostatečnou hojnost likvidity.

Sama o sobě jsou představená opatření a změny v komunikaci jasným holubičím signálem a jsou tak pro euro negativní. Mario Draghi na tiskové konferenci podpořil rozhodnutí relativně výrazným přepsáním prognózy. Z dočasných závaží a negativních faktorů se podle Draghiho stala závaží negativně ovlivňující eurozónu “trochu déle než se původně předpokládalo”. Odhad růstu na rok 2019 byl snížen z původních 1,7 % na 1,1 % (náš odhad) s tím, že v dalších letech uvolněná měnová politika a odeznění některých rizik přispějí k lehkému zrychlení růstu do blízkosti potenciálu. Co je důležité, nižší odhad růstu se propsal i do inflačního výhledu a to na celém horizontu prognózy. Pro rok 2019 tak ECB počítá s inflací “pouze” 1,2 % a ani do roku 2021 se inflace podle ECB viditelně nepřiblíží k cíli (odhad pro rok 2019 je “pouze” 1,6 %).

Navíc Mario Draghi doprovodil pesimistický výhled konstatováním, že rizika jsou stále (nehledě na další uvolnění měnové politiky) vychýlena směrem dolů. Současně o jednoznačnosti holubičího směřování svědčí i jednomyslnost rozhodnutí – výrazně horší prognóza přesvědčila k akci i relativně jestřábí členy bankovní rady.

Jak moc nakonec eurodolar ztratí, je ovšem otázkou. I přes jednoznačně holubičí vyznění ECB, trh tak jako tak se stabilitou sazeb v roce 2019 počítal. Navíc velký holubičí obrat provedl i americký Fed, od kterého v dohledné době také nečekáme další zvyšování sazeb. V neposlední řadě, další technická bariéra (pod kterou může být těžké se dostat) leží již relativně blízko (na 1,1215 EUR/USD).

Graf EUR/USD

V součtu je pro nás tedy jasnější jedna věc. Více holubičí Fed i ECB jsou jednoznačně dobrou zprávou pro všechny rozvíjející se trhy. Uvidíme, jak moc to ve finále pomůže i české koruně, která by se pomalu mohla začít tlačit ke 25,50 EUR/CZK.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.