CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

12. 12. 2016

0 komentářů

Holubičí ECB drtí euro

 


 

I moje původní interpretace snížení objemu nákupů byla mylná (myslel jsem, že ECB tím potvrzuje, že hodlá velice pomalu upouštět od kvantitativního uvolňování a chce vrátit alespoň část zodpovědnosti za strasti EU jejím politikům).

Avšak i kdyby ECB skutečně signalizovala utlumení programu – nebo jak to definuje Draghi, cestu k nulovým nákupům – pro Evropu by to znamenalo značná rizika pro politický i finanční systém, což by euru také příliš nepomohlo.

I přes rozptýlení, které příslib březnového snížení nákupů přinesl, se v novém politickém prohlášení i během Draghiho konference začaly rychle objevovat holubičí tendence. Za prvé, prodloužení stále ještě velkého objemu nákupů ve výši 60 mld. euro/měsíc až do prosince 2017 je jasným potvrzením, že kvantitativní uvolňování má ještě dlouhou životnost.

Za druhé, v prohlášení se uvádí, že ECB by mohla v případě potřeby nákupy opět zvýšit. Za třetí, což je velmi důležité, Draghi zdůraznil, že zpomalení kvantitativního uvolňování by bylo podmíněno úspěšným splněním inflačního cíle ve výši 2 %, což se podle jeho vlastní předpovědi nestane ani v roce 2019.

A konečně, odstranění dolní hranice úrokových sazeb (dříve stanovené na minus 0,4) umožňuje neomezené nákupy a kromě toho ECB snížila i minimální splatnost ze dvou let na jeden rok. Úžasné je, že i přes toto všechno se periferní spready mírně rozšířily – je třeba je opatrně sledovat, ale zatím tam nevidím nic alarmujícího.

REKLAMA

Vedlejší dopad změny politiky ECB je, že odstranění dolní hranice na krátkodobé instrumenty vedlo ke strmější křivce výnosů, což je fenomén, který se rozšířil po celém světě po strategii kontroly křivky výnosů, kterou prosazuje Bank of Japan. Všimněte si například, že delší evropské výnosy se včera v podstatě nezměnily. Prudší výnosová křivka pomáhá bankám s marží a podporuje pozitivní příklon k riziku.

Čínský PPI vzrostl na závratných 3,3 % s tím, jak se Peking ve snaze zvýšit ceny pustil do kapacity klíčových odvětví. To by se mohlo přelít do inflace ve zbytku světa, i když „špatné inflace“, tj. inflace tlačené náklady místo tažené poptávkou. Někteří lidé vnímají tento růst inflace jako snahu Číny zbavit se některých slabších hráčů v klíčových sektorech, a zabránit tak snižování podílu cizího kapitálu vlivem nesplacených půjček.

Obchodníci s měnami to vše vnímají jako požehnání například pro australský dolar, vzhledem k rostoucím cenám komodit. Ale inflace tlačená náklady a nedostatek skutečného objemu růstu i přes vyšší ceny nebudou přínosem například pro australský důlní průmysl a zpomalení stimulů z předchozího snižování sazeb a masivní převis úvěrové bubliny by mohli Austrálii hodně poškodit. 

V tuto chvíli to nechává trhy v klidu, ale budeme bedlivě sledovat, jestli se neobjeví praskliny. Vyšší sazby a vyšší inflace navíc nejsou pozitivní pro riziková aktiva a carry obchody, takže i na této frontě budeme opatrnější.

REKLAMA

Kurz EURUSD

Obchody EURUSD se upravovaly dvakrát, poprvé po pondělním prudkém zvratu z minima, a podruhé po včerejším obratu od nového maxima, které některé obchodníky zmátly. Tento týden zažil měnový pár značnou nejistotu a je možné, že se před jednáním FOMC příští týden nyní zklidní.

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD – v tuto chvíli nemám k dolaru nic nového, cenné papíry s vysokým výnosem jsou po včerejším jednání ECB nejpopulárnější, i když se to zdaleka netýká jen USD. Dalším zajímavým faktorem bude jednání FOMC příští týden, kdy uvidíme, zda dolar získá vlastní nezávislou setrvačnost – a nemusí to být proto, že by FOMC chtěl připravit překvapení, ale spíše proto, že mnoho lidí raději čeká, až tato významná událost proběhne a jaký vliv na obchodování to bude mít.

REKLAMA

EUR – euro bylo následkem velmi holubičího vystoupení ECB a vzhledem k předchozím očekáváním výrazně oslabené. Více jste už četli výše. V tuto chvíli si myslíme, že euro zůstane dole, možná s malým oživením, avšak skončí o dost níž pod předchozím minimem na 1,0461 pro EURUSD, než se příští rok opět dostane k paritě.

JPY – křivka výnosů je po včerejším jednání ECB strmější, například dlouhé americké výnosy a nejdelší německé výnosy jsou výš, což má na JPY negativní dopad. Pokud budou výnosy nadále růst. Mohli bychom se brzy dočkat oblasti 115,50 pro USDJPY, a pokud desetileté americké výnosy dosáhnou 3 %, mohli bychom se dostat i nad 119,00.

GBP – jak jsme včera očekávali, kurz EURGBP reagoval jako nižší beta verze kurzu EURUSD a tato korelace bude zřejmě pokračovat i nadále. GBPUSD se zatím poněkud ztrácí, avšak pokud/jestli FOMC příští týden nabídne jasnější postoj dolaru, mohla by se situace změnit. Zatím preferujeme posílení GBP prostřednictvím krátkého kurzu EURGBP…

CHF – prodloužení kvantitativního uvolňování ECB a propojení jeho ukončení s politickými cíli (zejména inflací kolem 2 %, což ani sama ECB nepředpokládá ani pro rok 2019) ukončilo oživení kurzu EURCHF. Úroveň prodeje byla i tak nižší než u jiných párů s eurem, možná proto, že tento krok ECB snižuje obavy z nových systémových problémů v EU.

AUD – kurz AUDUSD se pomaloučku vyšplhal výš díky tomu, že v důsledku holubičího postoje ECB nabraly carry obchody značnou popularitu – i když AUD moc carry obchodů neprovádí a máme značné pochyby, jak je to s jejich ekonomickými vyhlídkami. Podívejte se, co o tom samém říkal včera Mike Shedlock…

CAD – CAD nadále zpevňuje poté, co kurz USDCAD prorazil hranici 1,3250, i když je těžké najít v nejbližším období možnost poklesu vzhledem k důležitému jednání FOMC příští týden. Sledujeme otestování dvěstědenního pohyblivého průměru AUDCAD s možným potenciálem k poklesu.

NZD – novozélandský dolar si užívá příklon k riziku a zaměření na carry obchody v důsledku holubičího vystoupení ECB – avšak může popularita carry obchodování pokračovat i po možném jestřábím vystoupení FOMC příští týden?

SEK a NOK – oběma měnám se proti slabšímu euru daří dobře a tento trend může pokračovat. NOK může zažít v pondělí trochu nervózního obchodování v návaznosti na víkendové jednání OPEC.

John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *