CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

28. 04. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Hokejový speciál od UniCredit Bank

 


 

V hokeji a ve sportu všeobecně nerozhoduje jen dlouhodobá výkonnost sportovce, ale i jeho aktuální forma. Proto jsme i ekonomickou sílu jednotlivých zemí hodnotili ze dvou pohledů – dlouhodobou ekonomickou sílu zemí jsme popsali ukazatelem HDP na obyvatele v paritě kupní síly a aktuální sílu ekonomik pak odhadem růstu HDP v tomto roce. Státy jsme uspořádali do žebříčků, přičemž o vítězi zápasu rozhoduje průměrné postavení země v obou žebříčcích zároveň. V případě shodného postavení předpokládáme, že zápas skončí v řádném vysílacím čase remízou a v prodloužení, případně v samostatných nájezdech vyhraje tým s lepší aktuální formou, tedy vyšším odhadovaným růstem HDP v tomto roce.

 

Pokud bychom se řídili těmito pravidly, šampionát by skončil velkým zklamáním pro domácí Čechy. V těžší základní skupině A by sice porazily Lotyše, Francouze i Rakušany, nestačili by ale na Švédsko, Kanadu, Švýcarsko a Německo. Postup do čtvrtfinále by jim tak těsně unikl, když by ve skupině skončili na nepostupové páté příčce. Celkově by na šampionátu obsadili deváté místo. 

 

O něco víc by se dařilo Slovensku ve skupině B. Porazilo by Bělorusko, Slovinsko, Finsko, Rusko a v prodloužení také Dánsko, nad jeho síly by naopak byly USA a Norsko. Se ziskem 14 bodů by se v ostravské skupině B umístilo na 3. místě a s přehledem by postoupilo do čtvrtfinále. Tam by však narazilo na silný výběr (nejen hokejově, ale také ekonomicky) Kanady a z dalšího pokračování turnaje by vypadlo. V konečném pořadí by pak obsadilo 6. místo. 

REKLAMA

 

Čtvrtfinálovému přemožiteli Slovenska, Kanadě, by se však sen o zisku zlata rozplynul hned v semifinále, následně by v zápase o třetí místo nestačila ani na Norsko a umístila by se na nepopulární čtvrté příčce. Finále by sehráli vítězové obou skupin – USA a Švédsko, z titulu mistra světa by se těšilo USA. Zajímavostí je, že „ekonomický“ turnaj by měl stejné vítěze jako před rokem v Minsku, prvních pět týmů by obhájilo svoje pozice. Česká republika by si však v „ekonomickém“ turnaji polepšila o tři místa – z dvanáctého na deváté, Slovensko o dvě – z osmého na šesté. Naopak nejvýraznější propad v žebříčku, o celých šest míst, by si připsalo Lotyšsko. O dvě příčky by si shodně pohoršili Francouzi a Bělorusové, pro oba týmy by se to stalo osudným a z elitní kategorie by vypadly.

 

Turnaj na základě ekonomik by z hokejového pohledu přinesl hned několik překvapení. Kromě domácí České republiky by ze šampionátu odcházely se zklamáním i hokejové velmoci jako Finsko a Rusko (které by ve skupině B skončily až na 6., respektive 7. místě). Naopak velikou radost by měli v Norsku, které by si odneslo bronzové medaile. 

REKLAMA

 

Na turnaji, kde by rozhodovala síla ekonomik, by byla jednoznačně těžší pražská skupina A (s průměrným rankingem 9,4 vs. 7,6 ve skupině B). V té svoje zápasy odehraje domácí Česká republika. Pokud by si Slovensko a Česká republika svoje účasti ve skupinách vyměnily, vyměnily by si i svoje úspěchy/ neúspěchy na MS – Slovensko by skončilo ve skupině A páté, celkově deváté (stejně jako v originálním scénáři ČR), Česká republika by naopak postoupila ze třetího místa skupiny B a šampionát by ukončila na šestém místě (stejně jako v originálním scénáři SR). Pokud by se turnaj hrál jen v jedné skupině, Slovensko by si odneslo 7. místo, umístilo by se tak těsně před Českou republikou, kterou by předběhlo jen díky aktuální lepší formě (rychlejší očekávaný růst ekonomiky v tomto roce). Naštěstí se hokej neřídí jen ekonomickou sílou zemí (přestože ta může mít vliv na kvalitu přípravy jednotlivých týmů), a tak mistrovství světa jistě přinese napínavé zápasy a nejedno překvapení. My proto můžeme fandit našim hokejistům a doufat, že kromě kvalitního výkonu se na jejich stranu přikloní i sportovní štěstí a v domácím prostředí nám dají důvod těšit se z jejich úspěchů.
clipboard0685 clipboard0684

Poznámky:

  1. Průměrný odhad růstu ekonomik na základě predikcí UniCredit, Evropské komise, MMF a OECD.

  2. HDP na hlavu v paritě kupní síly (PKS) v roce 2014 podle údajů MMF

  3. Země v grafu uspořádány podle průměrného postavení v žebříčcích na základě růstu HDP v roce 2015 a na základě HDP na obyvatele v PKS. V případě shody rozhoduje vyšší růst HDP

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *