Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

V hokeji jsou důležité nejen góly, ale i pojištění

Když David Pastrňák, letos nejvíce bodující Čech v NHL, oznámil, že přijede hrát na hokejové mistrovství světa, byla to pro českou reprezentaci více než vítaná posila. Zároveň se ale objevila jedna kuriozita v ne na první pohled úplně hokejové oblasti – a to kvůli pojištění.

Český svaz ledního hokeje musí po dobu mistrovství platit hráčům pojištění pro případ zranění. Částky se odvíjejí od výše hráčských kontraktů a v případě hokejistů z NHL dosahují desítek tisíc dolarů,“ říká Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

David Pastrňák bude o nové smlouvě jednat až v létě, a tak nejdříve nebylo co pojišťovat. Nakonec ale český svaz a hráčův agent našli kompromis, uzavřeli pojištění na „virtuální“ kontrakt, konkrétně na pravděpodobnou čistou mzdu, kterou by mohl v NHL v příštích letech pobírat. Podle odhadů by mohlo jít celkem až o částku 25 milionů dolarů. Za pojistku tak měl svaz vydat méně než sto tisíc dolarů.

To je ale ještě poměrně málo. Například ruská reprezentace v roce 2013 pojišťovala třináctiletou smlouvu hvězdného Alexandra Ovečkina na 124 milionů dolarů. Pojištění stálo okolo půl milionu dolarů, Ovečkin přitom odehrál na mistrovství jediný zápas ve čtvrtfinále, ve kterém Rusko vypadlo se Spojenými státy.

Spory kvůli olympiádě

Spory o placení pojištění stojí částečně i za komplikovanými vyjednáními o účasti hráčů NHL na nadcházející zimní olympiádě v Jižní Koreji. Od roku 1998 hradil cestovní náklady a pojištění hráčů Mezinárodní olympijský výbor (MOV) – například na posledních hrách v Soči to bylo okolo 14 milionů dolarů. MOV do budoucna ale tuto praxi odmítl. V uplynulých měsících hledala nový způsob financování Mezinárodní hokejová federace (IIHF), kluby NHL i hráčská asociace – k placení se ale dlouho nikdo neměl. Když nakonec IIHF nabídla, že náklady na cestování a pojištění uhradí až do výše 20 milionů dolarů, jednání už byla tak zadrhnutá, že vedení NHL se stejně rozhodlo hráče neuvolnit. Nutno dodat, že za tím je i nechuť přerušovat na dobu olympiády sezonu NHL.

Sport a pojištění jdou ruku v ruce i při jiných vrcholových akcích. MOV si nechal například pojistit londýnskou letní olympiádu v roce 2012 částkou dosahující v přepočtu 322 milionů korun, aby v případě zrušení her kompenzoval výpadek příjmů z prodeje vysílacích práv. V případě, že by ke zrušení olympiády skutečně došlo, měly pojišťovny olympijskému výboru vyplatit v přepočtu až 19 miliard korun. Podobně se proti zrušení her, ať už z důvodu přírodních katastrof nebo terorismu, pojišťovali na miliardové částky pořadatelé olympiád v Soči nebo Riu.

V případech, že pojistné krytí dosahuje takto obřích částek, se odpovědnost za jeho vyplacení rozděluje mezi více pojišťoven, protože žádná ze společností nechce riskovat možný bankrot, kdyby náklady nesla sama,“ říká k tomu Dušan Šídlo

A pojišťovat se nemusejí jen pořadatelé největších sportovních akcí sezony, ale i majitelé vstupenek.

Na českém trhu je pojištění vstupenek dostupné již přes osm let. Vztahuje se na sportovní či kulturní akce. V případě, že se majitel vstupenky nemůže akce z důvodů uvedených v pojistné smlouvě zúčastnit, pojišťovna mu vyplatí plnou cenu lístku. Službu nabízí Evropská pojišťovna a je možné sjednat si ji prostřednictvím prodejců vstupenek – Ticketstream, TicketPortal či Eventim. Cena pojištění se odvíjí od hodnoty zakoupené vstupenky, ale pohybuje se většinou v řádech desetikorun. Zařídit si toto pojištění se vyplatí především při koupi lístku na akci, která se koná s delší časovým odstupem,“ říká Dušan Šídlo.

Pojišťovna vyplácí plnou cenu vstupenky, a to až do výše 50 tisíc korun, pokud se akce majitel lístku nezúčastní například kvůli vážnému zranění sebe nebo někoho z blízkých, úmrtí v rodině, poškození bydliště těsně před konáním akce, přestěhování za novou prací do více než 100 kilometrů od místa konání akce či kvůli zdravotním komplikacím při těhotenství. Důvodem může být i to, že se akce nezúčastní kvůli výše uvedeným potížím známí, se kterými majitel lístků vstupenky společně koupil.

Aby pojišťovna ověřila, že má majitel na náhradu nárok, potřebuje například lékařské potvrzení o zdravotní indispozici či úřední záznam o poškození bytu a tak dále. Pojištěnec musí také dodat nepoužitý originál vstupenky. Lístky lze pojistit do druhého dne od jejich zakoupení.

Pojištění se logicky vztahuje jen na původní cenu vstupenky. Pokud by si někdo koupil lístek od překupníka za několikanásobnou cenu, u pojišťovny už nepochodí,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.