CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

03. 03. 2020

0 komentářů

Subjekty:

HODNOTA INVESTIC V ČESKÉ REPUBLICE DOSAHUJE 1,58 BILIONU

 

Celkový objem investic v ČR je už tradičně obdobný jako výdaje českého státního rozpočtu. Na konci roku 2019 dosáhl více než 1,58 bilionu korun.

Loading 

Jedná se o peníze, které lidé či instituce svěřili správcům aktiv v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí.

Pro srovnání – výdaje státního rozpočtu na rok 2019 byly stanovené na 1,5 bilionu korun, stejně jako příjmy. „Investice sice rostou stejně rychle jako státní útraty, byly bychom však ještě raději, kdyby tempo růstu objemu prostředků pod správou ještě více akcelerovalo. S ohledem na absenci tuzemské penzijní reformy a řádově vyšší podíl investic ve vyspělém světě máme stále kam růst,“ prohlásil předseda AKAT Martin Řezáč.

Loni dosáhl objem aktiv ve fondech 557 miliard korun a průměrný český investor vydělal 8,9%

V loňském roce ve fondech přibylo více než 84 miliard korun. Což představuje meziroční nárůst celkových objemů peněz ve správě o 17,8 procenta. „Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do fondů dluhopisových, které narostly o téměř 53 mld Kč, ale také akciových, nemovitostních, nebo smíšených fondů. Naopak, úbytek zaznamenaly fondy peněžního trhu.“ upřesňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT.

REKLAMA

Průměrný český fondový investor vydělal v roce 2019 8,9%. „Je nutno konstatovat, že rok 2019 byl pro investice rozhodně mimořádně úspěšný. Především tzv. riziková aktiva (akcie, komodity, nemovitosti) rostla více, než odpovídá dlouhodobým průměrům. Pozitivní výnos však přinesla i konzervativní aktiva. “ uzavřel Martin Řezáč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *