CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

22. 12. 2021

0 komentářů

Hodnota Broker Consulting POVIndexu byla v listopadu druhá nejnižší za celou dobu jeho sledování

 

Broker Consulting POVIndex zaznamenal už druhý měsíc v řadě mírný pokles, jeho hodnota se v listopadu snížila o  54 korun na 6 390 korun. Jedná se o druhou nejnižší hodnotu za celou historii sledování POVIndexu. V meziměsíčním srovnání zlevnilo povinné ručení v menších městech o poznání výrazněji než v hlavním městě. Vzhledem k výraznému celkovému zdražování však odborníci neočekávají, že současný trend bude pokračovat i v příštím roce. 

Loading



 

„Současná hodnota POVIndexu je druhá nejnižší od počátku jeho sledování, první příčku si drží duben letošního roku. Loni v listopadu byla cena povinného ručení vyšší o 291 korun, a ve stejném období roku 2019 dokonce o 1 133 korun. Řidiči by se měli připravit na to, že v průběhu příštího roku povinné ručení zdraží, přestože se nejspíš nebude jednat o dramatické změny,“ upozorňuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Listopadová hodnota POVIndexu, 6 390 korun, vychází méně i v porovnání s celkovou průměrnou hodnotou indexu od počátku jeho sledování, která činí 6 765 korun.

Při regionálním pohledu zlevnilo povinné ručení (počítáno s roční platností) mnohem výrazněji řidičům v menších městech typu Benešova než majitelům vozidel v Praze. Ti za něj v průměru zaplatili o pouhých 8 korun méně než říjnu, a sice 7 081 korun. Naproti tomu řidiči v Benešově zaplatili za roční pojistné letos v listopadu 5 700 korun, což je o 98 korun méně než v říjnu. Před rokem byla jeho cena v Praze v průměru 7 312 korun, zatímco v případě menšího města se držela na listopadové částce 6 050 korun.

Broker Consulting POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu roku 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než jako používá ČKP. Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují.

REKLAMA

Doporučení Jiřího Váchala, jak vybavit vozidlo na cestu do hor

1. Kontrola zimní výbavy automobilu –  řidiči mají při cestě do hor povinnost absolvovat další jízdu pouze se schválenými zimními pneumatikami, a to bez ohledu na datum či aktuální nebo očekávané povětrnostní podmínky. V opačném případě hrozí pokuta na místě až 2 000 korun. „Řidičům také důrazně doporučuji respektovat dopravní značku Sněhové řetězy, která přikazuje nasadit sněhové řetězy na hnací kola. Při cestách na hory do zahraničí je důležité mít na paměti, že v každé zemi platí odlišná pravidla ohledně používání zimního obutí a minimální povolené hloubky dezénu pneumatiky,“ radí Jiří Váchal.

2. Kontrola baterie, oleje, filtrů, chladicí kapaliny, kapaliny do ostřikovačů i rozmrazování zámků

3. Kontrola pojištění vozidla – platnost a rozsah povinného ručení, případně také havarijního a dalších potřebných připojištění

REKLAMA

4. Cestovní pojištění – mělo by zahrnovat pojištění pro případné léčebné výlohy, asistenční službu, odpovědnost (zdraví a majetek), pojištění zavazadel a připojištění storna zájezdu, je-li pobyt na horách realizován cestovní kanceláří. V případě provozování rizikových zimních sportů se jednoznačně vyplatí sjednat připojištění.

„Doporučuji se před cestou na hory poradit s odborníkem, který může pomoci s výběrem vhodné pojišťovny, a především s orientací v nabídkách, aby pojištění přesně odpovídalo potřebám pojistníka a pokrývalo všechna potřebná rizika,“ uzavírá Jiří Váchal.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co zavést povinné ručení na osobu a nikoli na dopravní prostředek?

Povinné ručení se od přelomu roku bude nově vztahovat také na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory a dokonce na motorová golfová vozítka. Prostě na všechna „pohybovadla“, jejichž konstrukční rychlost převyšuje 25 km/h. Jestliže ovšem mají hmotnost nad 25 kilogramů, bude se na ně povinnost ručení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023

povinné ručení

Povinné ručení, aneb na co si dát pozor

Povinné ručení je druh pojištění, kde nepojišťujeme krytí vlastní škody. Je to zákonem dané, povinné pojištění. Tímto pojištěním kryjeme vlastní odpovědnost za napáchané škody na majetku a zdraví jiných osob, způsobené naší jízdou.

Text: redakce

17. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *