Středa 22. září. Svátek má Darina.

HDP za Q3 neoslní, ČNB to od zvyšování sazeb ale neodradí

Investice 13.11.2018 | 17:15 0 Komentářů

Kurz koruny se stále drží těsně pod úrovní 26,00 CZK/EUR. Na silnější úrovně domácí měně tentokrát nepomohl ani silnější kurz eura vůči dolaru. Na trhu je patrný vliv efektu konce roku, kdy se investoři zbavují korun, aby je přes konec roku nemuseli za nevýhodných podmínek ukládat u domácích bank. To drží kurz na slabších úrovních navzdory zpřísňování měnových podmínek Českou národní bankou i solidním fundamentům.

Posilovat podle nás domácí měna začne až na začátku příštího roku, kdy odezní nejen efekt konce roku, ale i nejistota spojená s vyjednáváním o italském vládním rozpočtu a Brexitu.

HDP za Q3 neoslní, ČNB to od zvyšování sazeb ale neodradí

I ve třetím čtvrtletí česká ekonomika zřejmě pokračovala v pomalejším růstu. Doléhají na ní jednak kapacitní omezení, velkou podporu nedostává ani ze strany zahraniční poptávky. Čisté exporty tak byly ve třetím čtvrtletí pravděpodobně pro českou ekonomiku brzdou. Tradičním držákem zůstává spotřeba domácností, která však také zvolňuje své tempo růstu. Domácnosti se začínají chovat obezřetně a v souvislosti s ekonomickým zpomalením vytvářejí opatrností rezervy. Investice si naopak svoji solidní dynamiku udrží.

Sečteno podtrženo, růst HDP v Q3 18 by měl podle našeho odhadu dosáhnout 0,6 % q/q a 2,5 % y/y. Česká národní banka je v tomto ohledu mírně optimističtější, když očekává růst na úrovni 2,7 %. Nižší dynamika HDP by však neměla být chápán jako důvod pro odklad či pomalejší utahování měnových podmínek. Naopak v situaci kdy mzdy rychle rostou, je pomalejší růst HDP a tím i produktivity práce spíše argumentem pro zvyšování úroků. K tomu podle nás ČNB přistoupí na svém únorovém zasedání.

Pomalejší tempo růstu ukáže i polská ekonomika. I zde se projeví negativní vliv čistých exportů a zpomalující domácí poptávky. Dynamika HDP by tak měla dosáhnout 0,7 %, v meziročním srovnání pak 4,7 %. Zároveň bude zítra zveřejněn i finální odhad vývoje polské inflace za říjen. Ta by měla být potvrzena na úrovni 1,7 % y/y. Nabrat na tempu by měla v Q1 19.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.