Úterý 28. září. Svátek má Václav.

HDP v USA – malá pozitivní zpráva z konce roku

Investice 28.02.2019 | 17:55 0 Komentářů

Ekonomika USA ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila na 2,6 % (mezikvartální anualizovaný růst) z předchozího tempa 3,4 %, když trh čekal 2,2 %. Náš odhad s ohledem na propad zahraničního obchodu a maloobchodu na konci roku ukazoval 1,8 %. Výkon ekonomiky byl tedy silnější, než se čekalo. Odhadovaná spotřeba domácností zpomalila tempo růstu na 2,8 % z předchozího tempa 3,5 %, když se čekalo 3,0 %.

Detailní struktura s možností revize dat bude zveřejněna až 28. března. Nicméně úřad uvedl, že zpomalení růstu reflektovalo na prvním místě pokles investic do zásob dále již zmíněnou pomalejší spotřebu domácností a pokles ve vládních výdajích. To jsou složky, jejichž pomalejší tempo či pokles neznamenají fundamentální slabost ekonomiky, takže jde o pozitivní zprávu, která je ale přece jen historií a tudíž má relativně malý vliv na finanční trh.

Americký dolar před zveřejněním údajů o HDP oslabil k EUR/USD 1,142 a v reakci na zveřejněné údaje posílil zpět na EUR/USD 1,385. Lepší výkon ekonomiky znamená mírně vyšší šance na zvýšení sazeb Fedu, a tudíž nepatrně vzrostly úrokové sazby peněžního trhu. Jednoleté IRS se tak vrátily tam, kde byly koncem minulého týdne. Pro akciové trhy nejde o pozitivní impuls a akciový index SP500 tak dnes zůstává v mírném záporu a pouze nepatrně mu pomohlo prohlášení poradce Bílého domu Larryho Kudlowa o „fantastických“ pokrocích ve vyjednávání s Čínou.

Zítra bude klíčovým údajem index nákupních manažerů ISM z výrobního sektoru USA za únor. Čeká se pokles na 55,7 bodu z předchozích 56,6 bodu.

Z pohledu kurzu české koruny bude zítra důležité sledovat zveřejnění struktury HDP za čtvrté čtvrtletí a pak také index nákupních manažerů ČR za únor. Připomeňme, že HDP analytiky na konci roku překvapil mezi-kvartálním skokem o 1,0 %. Index nákupních manažerů naopak koncem roku klesl do pásma kontrakce průmyslu a s ohledem na vývoj předstihových indikátorů z Německa a eurozóny se pro únor čeká jeho další mírný pokles na 48,6 bodu ze současných 49,0 b.

Michal Brožka, hlavní ekonom Cyrrus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.