Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Goldman Sachs předpovídá nízké ceny zlata a těší se na nákupy

Pokud jde o majetek, ekonomové, Wall Street a centrální plánovači milují všechny jeho podoby…kromě jedné a to je zlato. Zapomeňte na Bernankeho veselé přísežné prohlášení, že zlato má “hodnotu jen díky tradici” a připomeňme si  oznámení Maria Draghiho z prosince 2014, když se zeptali jaké druhy aktiv by měly být zahrnuty do kvantitativního uvolňování (QE), jeho odpověď byla: „Veškerá aktiva, ale ne zlato“. (Autor: Jan Žák, investiční analytik Zlaťáky.cz)

Je samozřejmé, že Evropská centrální banka (ECB) nebude nikdy kupovat zlato ze své podstaty  drahého kovu. Zlato platí pro aktuální režim, kde se svět topí v cca 3,5 krát větším dluhu než je HDP a znamenalo by to “zničit” hodnoty vlastního kapitálu, které jsou v bilionech dolarů a neměly by následně existovat. Je to nemožné dělat takové monstrózní redukce 1 kvadrilionu USD v globálních derivátech, které jsou jako domeček z karet a tak silné jako nejslabší protistrany a proto centrální jsou banky po celém světě za jedno a nikdy nedovolí další bankovní nezdar.

Je ironií, že je to tak “velmi vážné”, pokud lidé využívají každé příležitosti k nákupu zlata a v tichosti skupují všechno fyzické zlato, které je k dispozici. Ať je to v Londýně nebo v Pekingu či v Bombaji, kde je největší fyzická poptávka po zlatě. V poslední době začínají být lidé nervózní, protože zatímco většina ostatních komodit zaznamenala pokles ceny od největší “havárie” Lehman Brothers, zlato prostě mělo zelenou. A poslední věc, kterou finanční systém už na pokraji globální recese zvládne, je další masivní vlna a pohyb z “nehmotných” aktiv do pravého zlata, jako to, co se stalo v letech 2010 a 2011, předtím, než zlato ukončilo v září 2011 svůj hvězdný nástup.

Goldman přiznal, že referenční případ je stále závislý na výši amerických reálných úrokových sazeb, což by mělo za následek nižší cenu zlata. Nicméně to může být špatně a dodal, že zatímco vše závisí na úrokových sazbách, existují významná rizika, že prognóza pro cenu zlata bude jiná a FED všechny v prosinci překvapí. Ve skutečnosti, největším důvodem nedávného prudkého nárůstu zlata je ztráta důvěryhodnosti FED. Jinými slovy to znamená, že čím více se Janet Yellen (guvernérka FED) výhýbá změně měnové politiky, dostává se do pasti a i to skromné zvýšení sazeb bude vést k okamžitému snížení sazeb a nebo QE jako ze zkušeností v Japonsku ze srpna 2000 a tím pádem růst ceny zlata.

Při pohledu do budoucnosti, naši ekonomové i nadále očekávají zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání FOMC (Sbor prezidentů místních poboček a ústředí americké centrální banky. Rozhoduje o základních krocích měnové politiky, zejména pak o nastavení úrokových sazeb) a to o 25 bazických bodů a poté o dalších 100 bazických bodů zvýšení úrokových sazeb v průběhu roku 2016. Vedení FED dalo najevo, že takový krok je pravděpodobný jen tehdy, pokud by se ekonomika a trhy vyvíjely široce, jak se očekávalo.

Prognóza ekonomů Goldman je podobná prognózám FED, nicméně mají jen 60 % jistotu.

Většina z nejistoty se týká možnosti, že ekonomické a tržní prostředí nebo v širším slova smyslu “data” budou horší než FOMC (a naše) očekávání. Nízká pravděpodobnost, že v prosinci skutečně dojde ke zvýšení sazeb, odráží směs obav, že FOMC bude hledat “záminku”, aby sazby udržel. Nízká pravděpodobnost teď není velký problém, ale představitelé FED budou muset najít způsob, jak ji zvýšit v době zasedání.

Zdůvodnění FED, kdy chtějí zahájit proces normalizace je jednoduché. Podle jejich názoru se stagnací trhu práce výrazně snížily souvislosti mezi stagnací a inflací a míra fondů je mnohem nižší než dlouhodobé rovnovážné sazby, takže je třeba začít mnohem dříve než se ekonomika vrátí zpět do normálu.

Bez ohledu na skutečnost, že nová rovnováha úrokových sazeb zůstává nejistá, odhady Goldman jsou beze změny. Znamená to tedy, že prognóza na 3/6/12-ti měsíční ceny jsou  1 100 USD / oz,  1 050 USD / oz, a  1 000 USD / oz. Vypadá to jako by se Goldman snažil přesvědčit o tom, že je nutné teď prodat všechno, než cena klesne na 1 000 USD nebo níže v příštích měsících. Nemusíte ani dlouho hledat kupujícího. Goldman bude kupovat vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.