Sobota 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Golden Gate CZ: Poptávka po spoření do zlata a stříbra vzrostla za poslední rok trojnásobně

Cena zlata vzrostla za poslední 4 měsíce o 150 dolarů za unci a na tento růst reagují i Češi. Zvýšený zájem projevují zejména o spořící plány, jejichž počet vzrostl podle dat společnosti Golden Gate CZ za poslední čtvrtletí o 74 %. Od října loňského roku se zvýšila poptávka po spoření do drahých kovů už více než trojnásobně.

Na aktuální pohyb ceny reagují Češi také jednorázovými nákupy, které vykázaly za poslední čtvrtletí nárůst o 82 %. Z dlouhodobějšího hlediska se ovšem Češi začínají orientovat na spořící plány. „Vedle nárůstu jednorázových nákupů sledujeme již delší dobu také významný přírůstek počtu klientů, kteří odkládají do zlata své prostředky pravidelně každý měsíc a hodlají tak činit dlouhodobě. Chrání tak své úspory před inflací,“ vysvětluje Pavel Ryba, ředitel společnosti Golden Gate CZ. Počet nově uzavřených spořících plánů do zlata a stříbra vzrostl za poslední rok o 324 %. Za stejné období stouplo i množství jednorázových nákupů, avšak zdaleka ne o tolik. Konkrétně činil jejich nárůst 113 %.

Zlato od 500 korun měsíčně

Z dat za posledních 12 měsíců je patrné, že dochází ke změně celkového pohledu Čechů na zlato. Zatímco ještě před několika lety bylo bráno jako výsada nejbohatší vrstvy, dnes se díky spořícím programům, které umožňují investovat již od 500 korun měsíčně, otevírá široké společnosti. „Většina lidí nemá tolik volných finančních prostředků, aby si mohla dovolit nakupovat zlato jednorázově. Odkládat si měsíčně pár set korun však může téměř každý,“ říká Pavel Ryba a dodává: „Díky tomu se daří bořit mýtus o tom, že zlato je jen pro bohaté.“

Nová alternativa k připravované důchodové reformě

Zvýšený zájem o spoření do zlata a stříbra deklaruje také růst výše cílové částky, do které lidé spoří. Ta meziročně vzrostla o 43 %. „To odráží fakt, že Češi vnímají drahé kovy jako bezpečné a stále větší část z nich si jejich prostřednictvím spoří na důchod,“ vysvětluje Pavel Ryba z Golden Gate CZ. Potřebám těchto klientů se proto přizpůsobují i samotné spořící programy. „Poprvé tak například existuje varianta, kdy člověk v rámci jednoho spoření nakupuje zlato i stříbro najednou, čímž logicky diverzifikuje riziko,“ popisuje Pavel Ryba a dodává: „Tyto speciálně upravené programy tak představují novou alternativu k existujícím i plánovaným pilířům důchodové reformy.“ 

Výhoda fyzického vlastnictví             

Při nákupu zlata či stříbra formou spořících programů si klient zvolí velikost slitku, do kterého chce spořit, a jakmile ho celý splatí, fyzicky jej dostává do ruky. Následně s ním může naložit dle své libosti a poté bez obav spořit do dalšího. „Díky této mechanice odpadá riziko vysoké ztráty, které hrozí u většiny ostatních spořících programů. Bez průběžného inkasování naspořených peněz totiž v případě kolapsů finančních trhů existuje reálná hrozba, že člověk přijde o převážnou většinu svých úspor,“ uzavírá Pavel Ryba, ředitel společnosti Golden Gate CZ.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.