CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

05. 04. 2017

0 komentářů

Global Money Week Czech 2017 – závěrečná zpráva

 

Odbornou konferencí „Systémové změny ve finančním vzdělávání“ vyvrcholil 3. 4. 2017 Global Money Week, Světový týden vzdělávání o penězích a finanční gramotnosti. Národními organizátory byly společnosti yourchance o.p.s. a EFPA ČR. Záštitu převzalo MŠMT a MF ČR. Celá akce se konala s podporou ČNB. Finančními partnery byly společnosti ČSOB, KFP a Partners Financial Services. Na konferenci vystoupila celá řada odborníků, kteří reflektovali dosavadní výsledky finančního vzdělávání a představili přítomným kroky, které se v této oblasti budou dít. Apel, který se setkal s významnou podporou publika, zazníval zejména ke dvěma klíčovým tématům. Prvním z nich byla revizi rolí jednotlivých zapojených subjektů, vzájemná informovanost a koordinace kroků, nejen horizontálně na úrovni ministerstev, ale zejména vertikálně směrem ke školám a učitelům; druhým bylo nalezení způsobu, jak efektivně komunikovat s rodiči, čímž by se dosáhlo jisté formy vzdělávání dospělé populace. Obě tyto výzvy vyslyšeli organizátoři Global Money Week a stanovili je jako jednu ze svých priorit do doby konání příštího ročníku GMW. Zároveň také prezentovali výsledky GMW za rok 2017.

Loading



 

Odborná konference se věnovala z mnoha úhlů pohledu finančnímu vzdělávání dětí, mládeže, ale i dospělé populace v ČR. K tématu se vyjádřili přední odborníci a zástupci institucí, které se přímo podílí na vymezení rámců a obsahu finančního vzdělávání. Také zde byly zveřejněny výsledky Global Money Week Czech 2017.

Za MŠMT vystoupil Mgr. Jaroslav Faltýn, který hovořil zejména o potřebě zaměřit se na včasný začátek výuky, která se může přirozeným způsobem zahájit již v mateřských školách a na prvním stupni. Apeloval zejména na využívání herních forem výuky. Za MF svůj příspěvek přednesla Mgr. Michaela Hlavicová, která přítomné seznámila s průběžnými výsledky pracovní skupiny, která se věnuje revizi standardů ve finančním vzdělávání. Také hovořila o Národní strategii finančního vzdělávání a vyzvala přítomné ke spolupráci na aktualizaci tohoto klíčového dokumentu. Zástupcem ČNB, který se zaměřil zejména na role a odpovědnosti jednotlivých institucí podílejících se na finančním vzdělávání, byl člen bankovní rady Ing. Tomáš Niedetzký.

S dalšími příspěvky v první části programu vystoupili odborníci, kteří sdíleli své zkušenosti z praktické práce s učiteli a žáky. Koncepci metodické a obsahové podpory učitelů představila Ing. Kateřina Lichtenberková ze společnosti yourchance o.p.s. Program aktivního zapojení bankovních odborníků ve výuce byl tématem vystoupení Ing. Františka Klufy z ČSOB. Velmi zajímavé zkušenosti sdílel Ing. Petr Pavlásek z KFP, který hovořil o zvyšování schopnosti zdravého finančního rozhodování pomocí hry Finanční svoboda. O výsledcích celorepublikové znalostní soutěže ve finanční gramotnosti promluvil Mgr. Svatopluk Jedlička ze společnosti Finanční gramotnost o.p.s.

V druhé části konference probíhaly dva diskusní panely. Mezi panelisty se objevili osobnosti dobře známé a mnoho let spojené s finančním vzděláváním, a to Ing. Michaela Hlavicová, Mgr. Alena Hesová, Mgr. Helena Brychová, JUDr. Helena Kolmanová, Ing. Miroslav Škvára. Součástí panelu byli i další zajímavé osobnosti jako Mgr. Libor Toman, Ing. Vladimír Weiss, Šárka Chocová a Michal Čarný.

REKLAMA

Mgr. Marta Gellová a Jana Merunková, národní organizátorky GMW Czech prezentovaly výsledky letošního ročníku, které hodnotily velmi uspokojivě. Také vzájemnou spolupráci vnímaly jako velmi dobrou a vyjádřily svůj závazek převzít organizační povinnosti i v příštím roce. Celkem se v minulém týdnu do světového kalendáře zapsalo 67 akcí s celkovým zásahem 4500 žáků a studentů. Kromě celého spektra škol se do GMW zapojila řada zájmových a neziskových organizací, dětské domovy i komerční subjekty. Formy setkání byly nejrůznější. Probíhaly diskuse, přednášky, workshopy, ale také herní odpoledne a soutěže.

K tématu se také vyjádřila Ing. Dana Kryńska, ředitelka marketingu a PR Pioneer Investments ČR: „Na cestě světem financí musíme v průběhu života překonat mnohé nástrahy a nejsilnějším soupeřem překvapivě nejsou finanční trhy, ale náš vlastní mozek. Umět se zorientovat je proto velmi důležité – člověk tak snadno nepodlehne emocím, získá určitou schopnost vyhodnocovat relevantnost informací a dokáže snáze definovat své potřeby a cíle. Čím dříve a čím kvalitněji se to naučí, tím lépe pro něj. Proto spolupracujeme s organizacemi, jako je například yourchance o.p.s a EFPA ČR, které stále hledají nové, efektivní cesty a systematicky se věnují rozvoji finančních dovedností u dětí, jejich pedagogů a také u veřejnosti.“

Tisková zpráva: Evropská asociace finančního plánování ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022

Češi ve finanční gramotnosti zaostávají. Peníze drží zbytečně na účtech

Foto: Pixabay.cz   Pro zvládání krizových situací, včetně pandemie, je klíčová i finanční gramotnost. Jak jsou na tom podle vás Češi? Podle lednového měření se ČR pohybuje v mezinárodním srovnání v průměru. Ministerstvo financí (MF) provedlo v lednu 2020 měření finanční gramotnosti dospělé populace v ČR. To navazuje na […]

Text: Daniel Mareš

30. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *