Úterý 15. června. Svátek má Vít.

FX Aktuality: Zápis z jednání FOMC povzbudil dolarové medvědy

Investice Saxo Bank 07.04.2016 | 20:51 0 Komentářů

Dubnové zvýšení sazeb Fedu se nekoná. V letošním roce se očekává pouze jedno zvýšení.

  • Dolar oslabil a pokud vydrží příklon k riziku, mohlo by to tak zůstat.
  • Japonský jen posiluje.
  • Bank of Japan nezbývá moc možností jak podpořit růst.
  • Pro euro je dnes nejdůležitější zápis z jednání ECB, ale očekávání jsou nízká.

Březnové jednání FOMC

Zápis z březnového jednání FOMC nenabídl nic, co by změnilo očekávání trhu ohledně dalšího postupu Fedu při zvyšování sazeb v letošním roce a trh tedy zatím očekává jedno zvýšení sazeb v průběhu příštích 12 měsíců. Mluvilo se o možném dubnovém zvýšení, avšak to bylo zamítnuto se zdůvodněním, že by šlo o „známku naléhavosti, což se nyní nepovažuje za vhodné“.

Chuť riskovat vzrostla po potvrzení holubičího sdělení Fedu a díky tomu USD obecně oslabil, tedy nejen vůči stále silnému JPY, ale mírně i vůči komoditním dolarům navázaným na riziko a včera dokonce i vůči GBP.

Dnes by se pozornost mohla upřít na další dolarové páry, zejména nárůst kurzu EURUSD nad hranici 1,1500 se nyní poměrně jasně nabízí jako možný spouštěč pro poslední dolarové páry, které ještě odolávají.

Japonský jen

Silný japonský jen podává i nadále dobré výsledky a v tuto chvíli při svém postupu výš očividně nepotřebuje ani slabší chuť riskovat. A to i přes další komentáře guvernéra Bank of Japan Kurody (BoJ) k ochotě podniknout v případě potřeby další kroky a dalších vyjádření mluvčího japonské vlády Sugy, že sledují „jednostranné“ pohyby na trhu.

Co můžeme očekávat? Trh možná cítí, že prostor pro opatření japonské centrální banky je omezený, alespoň z hlediska strategie (tj. expanze současné politiky, např. další snižování sazeb do mínusu nebo zvýšení nákupu vládních dluhopisů).

Komentář bývalého zástupce guvernéra BoJ a článek v Bloomberg se dotýkají problému s nákupem vládních dluhopisů a mluví o tom, zda tento program už dosáhl hranice svých možností, protože majitelé dluhopisů s delší splatností už je prostě nechtějí prodávat, vzhledem k tomu, že jejich cena vzrostla a přesto stále poskytují pozitivní výnosy oproti původní nákupní ceně.

To znamená, že pro japonskou centrální banku představují další nákupy podobně rizikových aktiv, tedy např. firemních dluhopisů a akcií, poslední schůdnou možnost. Jak si ale centrální banka představuje, že tím podpoří ekonomický růst, nám skutečně uniká. Nový člen představenstva BoJ Makoto Sakurai, který nedávno nahradil známou „jestřábí ženu“ Sayuri Shirai, naznačil, že gradualismus a častá politická opatření nefungují, a že každý nový krok musí překvapit nebo ohromit. (Na druhou stranu, také prohlásil, že BoJ ze 60 % dosáhla svého 2% inflačního cíle). To možná naznačuje, že BoJ nakonec opravdu přijde s něčím novým.

Nejpůsobivějším krokem by bylo spojit síly s vládou Šinza Abé a domluvit se na stimulačních fiskálních opatřeních – tzv. helicopter money. Bude to však vyžadovat mnohem silnější pocit bezvýchodnosti a mnohem silnější jen? Pravděpodobně ano – navíc i načasování je složité – jakýkoli významný politický krok bude těžké prosadit před jednáním G7 koncem května v Japonsku.

EURUSD

Kurz EURUSD nedokázal prolomit hranici nad zónou, kde se v posledních měsících držel pod hranicí 1,1500, avšak každý pokles se okamžitě zotavil, a proto by nás zajímalo, zda je po včerejším zápisu z jednání FOMC, a pokud dnes ECB nenabídne nic zajímavého, načase, aby se tento měnový pár dostal výš a signalizoval tak všeobecnou kapitulaci dolaru.

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD – širší oslabení a pokud vydrží příklon k riziku, mohl by dolar zůstat nejslabší měnou po další období, zejména pokud kurz EURUSD kapituluje nad rezistenční zónu.

EUR – s napětím se očekává zápis z jednání ECB , avšak vzhledem k rozsahu posledních úprav programu ECB se zdá, že zřejmě jen vyjádří pocit, že prozatím udělali vše, co chtěli a nyní se uvidí, zda politický mix přinese potřebný podnět místo pouhých dramatických slibů dalšího jednání, pokud to podmínky dovolí. Je zde silný dojem, že ECB se přestala soustředit na FX jako klíč k implementaci politických rozhodnutí.

JPY – pokles kurzu USDJPY vedl k dalšímu oslabení. Možnost poklesu se drží v oblasti 106,55.

GBP – libra je i nadále slabá, avšak oslabení dolaru vyvolalo zpomalení a kurz GBPUSD se dokázal zotavit poté, co se téměř dotkl hranice 1,4000. Pokud se změní chuť riskovat a pozornost se zaměří na slabý dolar, mohly by krátké pozice GBPUSD zažít podobný tlak jako v nedávné době.

CHF – nic nového ani zajímavého, i když se objevují poslední zbytky podpory pro USDCHF, což zrcadlí situaci pro EURUSD.

AUD – medvědi měli hezký technický systém ve prospěch konsolidace, ale nedostatek dalšího potvrzení a všeobecné oslabování USD vedly k tomu, že taktické medvědí naděje nyní zápasí o existenci. Mezi páry USD/komodity se kurz AUDUSD blíží bodu obratu zpět ke zvyšování.

CAD – včerejší slabý index Ivey PMI prošel bez povšimnutí vzhledem k zlepšení chuti riskovat a posílení cen ropy. Pokud se hranice 1,3000 neudrží, mohl by kurz USDCAD znovu otestovat cyklické minimum.

NZD – obrat kurzu NZDUSD nebyl dokončen a nyní se kurz pohybuje zpět nad 0,6900, což naznačuje, že by tento trhavý pohyb vzhůru mohl pokračovat spíš, než že by se kurz vrátil do předchozího rozmezí.

SEK – zajímavé oslabení vůči dalším malým měnám – sledujeme další vývoj.

NOK – norská měna se mírně snaží využít silnějších cen ropy. Pokud to tak půjde dál, mohl by se kurz NOKSEK vrátit ze zapomnění? Dnes očekáváme prohlášení šéfa centrální banky Olsena.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.