CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

04. 01. 2017

0 komentářů

FX Aktuality: USD musí zvýšit otáčky – #SaxoStrats

 


 

S novým rokem se na trh vrátila i likvidita, zmizel postoj „konec čtvrtletí, konec roku a žádná změna“, takže pro dolarové býky možná nastal čas opět zabrat, tedy pokud americké údaje o ekonomice z tohoto týdne neskrývají nějaké nástrahy. Pro kurz EUR/USD platí taktická rezistence na 1,0500 i přes prudký nárůst z minulého týdne přes 1,0600, a kurz USD/JPY se ani nepropadl a zdá se, že je připraven na další růst poté, co včera prudce povyskočil nad úroveň 107,00.

Kromě amerických přehledů ISM (dnes výroba a ve čtvrtek nevýrobní odvětví) a pátečních údajů o mzdách/zaměstnanosti se můžeme těšit i na zápis ze středečního jednání FOMC, i když ten nám nejspíš neposkytne nové informace o vyhlídkách Fedu na úrokové sazby. Ty budou do značné míry záviset na vstupních datech kvůli vysokému stupni nejistoty, jakou vyjádřila guvernérka Fedu Janet Yellenová. A nezapomínejme, že čas Yellenové v této funkci se rychle chýlí ke konci.

Pokud se tedy vrátíme do režimu vyšších úrokových sazeb a vyšších cen kapitálu, můžeme se dočkat obnovení silného dolaru s novými maximy dolarového indexu podpořenými hlavně kurzy USD/JPY a EUR/USD, které budou poměrně odolné vůči dalším silným malým měnám a měnám rozvíjejících se trhů. Samozřejmě to vše za předpokladu, že komodity budou i nadále podporovat „reflaci“.

Podivné stlačení kurzu EUR/USD během vánočních prázdnin bylo zřejmě způsobeno slabou likviditou v kombinaci s dorovnáváním na konci měsíce/čtvrtletí/roku (bylo by lepší, kdyby k němu v tomto období nedošlo). Každopádně trhy mají nakročeno k pozitivnímu začátku roku, měli bychom se tedy vrátit zpět k zóně rezistence na 1,0500 pro kurz EUR/USD a dávat pozor na nová minima v rámci cyklu, pokud koncem tohoto týdne dostaneme silné údaje o americké ekonomice.

Nezapomínejme, že údaje o CPI z Německa a zbytku eurozóny, které se v těchto dnech očekávají, by mohly zhoršit riziko poklesu nebo poskytnout krátkodobé rozptýlení v podobě překvapivého růstu (pokud se to nepřežene). Pokud dokážeme uzavřít pod minimem pro cyklus, v centru pozornosti se rychle objeví parita.

REKLAMA

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD – dolar by měl být na špici, alespoň za předpokladu, že reflace /ať žije Trumponomika (neboli Reaganomika verze 2.0) oživí na začátku roku obchod – hlavní pozornost je vůči euru a jenu.

EUR – nejsme si jistí, co se to vlastně minulý týden stalo s kurzem EUR/USD, ale pokud se výnosy opět zotaví a optimismus vydrží, mělo by euro plošně oslabovat vzhledem k pokračujícímu programu kvantitativního uvolňování ECB.

JPY – v průběhu tohoto cyklu silného dolaru a rostoucích výnosů z dluhopisů vykazoval jen nejvyšší poměr beta k výnosům. Nový nárůst v návaznosti na americká data z tohoto týdne by mohl pro kurz USD/JPY udělat divy a měnový pár by mohl brzy zaútočit na úroveň 120,00+.

REKLAMA

GBP – graf kurzu EUR/GBP vypadá, že se chystá na nový pokles v technických oblastech (i když je zde i prostor na další stlačení na vyšší počáteční bod), ale možná, že libru omezují obavy z brexitu. Pokud trhům vydrží obecně optimistická nálada, předpokládám určité sympatie kurzu EUR/USD s EUR/GBP.

CHF – kurz EUR/CHF se snaží dostat z minima. V posledních týdnech bychom byli předpokládali slabší frank v návaznosti na zvýšení úrokových sazeb v posledních týdnech, ale dva faktory CHF podporují: pokračující tisk peněz ve velkém ze strany ECB a obavy z možné nadcházející politické nestability EU v letošním roce.

AUD – kurz AUD/USD je v rozmezí nerozhodný poté, co včera a přes noc ustoupil od lokálního minima, zatímco kurz AUD/JPY je po velké konsolidaci na vzestupu – pravděpodobně jde o korelaci s výnosy vládních dluhopisů.

CAD – kurz USD/CAD nalezl podporu těsně pod 1,3400 po důstojném ústupu z horní části rozmezí. CAD se nám líbí víc než ostatní komoditní dolary, ale počkejme si, zda USDCAD dokáže vytvořit nové maximum, pokud bude USD dostatečně pevný.

REKLAMA

NZD – Nové včerejší lokální minimum pro AUD/NZD bylo zatím mírně odmítnuto, zatímco kurz NZDUSD se tlačí zpět k klíčové zóně 0,6950/0,7000. Preferujeme pokles NZD, avšak v současném prostředí chybí krátkodobá energie a jiskra.

SEK – blíží se švédská koruna svému maximálnímu potenciálu po prosincových zjištěních (vláda vystoupila proti výstřelkům Riksbank a riziku finanční nestability)? Úroveň 9,50 a níže by mohla zajistit pevný bod pro prodej, protože významnější posun by měl pro měnový pár vážné dopady a naznačoval by sekulární strop.

NOK – úroveň rezistence 9,10+ se zatím pro kurz EUR/NOK ukazuje jako tvrdý oříšek. Pokud bude trvat příklon k riziku a podpora ropných trhů, mohl by tento pár v tuto chvíli zůstat v rozmezí.

John Hardy
vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *