Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

FX Aktuality: Návrat USD na výsluní, nebo jen pohyb ve vytyčených mezích?

Investice 24.06.2015 | 17:36 0 Komentářů

S nadějí na řešení řeckého problému americký dolar posiluje 

 • Euro zůstává obětí denní nestability

 • Kurz USDCHF předvedl silné oživení

  Americký dolar včera zaznamenal silný návrat, jehož původcem nebylo nic jiného než protrhání mraků nad jednáními mezi Řeckem a jeho věřiteli. To naznačuje, že USD zůstává spíše pro-cyklický (tj. že nejlepších výsledků dosahuje při sílící chuti riskovat).

  Několik příštích schůzek rozhodne o tom, zda šlo o skutečně významný posun, který bude stačit na to, aby došlo k větší trakci díky dlouhodobým dolarovým býkům, nebo zda jsou všichni ohledně zotavení americké ekonomiky příliš pesimističtí a budeme si tak muset počkat na údaje z příštího týdne, které nám ukáží, jakým směrem se bude vývoj ubírat, než začneme dolary nakupovat (nebo je prodávat – podle toho, co údaje ukáží).

  Jerome Powell z amerického Fedu (člen Rady guvernérů a tedy s volebním hlasem) včera nevzbudil mnoho pozornosti svým prohlášením, že vidí možnost zářijového zvýšení sazeb a jejich možného dalšího zvyšování v prosinci vzhledem k očekávání, že růst americké ekonomiky bude i nadále silný a že inflace poroste a trh práce bude nadále posilovat.

  Naznačil, že šance na tento postup jsou padesát na padesát. Trh zatím zůstává trochu pod tímto očekáváním pravděpodobné výše sazeb Fedu ke konci roku a všichni se budou soustředit na vstupní data – avšak Powellova slova nám připomínají, že trh bude muset provést poměrně výrazné úpravy, pokud jde o výši očekávání, pokud bude dalších několik řad údajů i nadále vykazovat zlepšení.

  Oživení kurzu USDCHF

  V kurzu USDCHF hraje roli řada faktorů, zatímco se pár snaží dostat z klesajícího proudu a včera se dostal nad klíčovou oblast resistence nad 0,9250. Dalším důležitým bodem je klesající trend revalvačního maxima švýcarského franku a poté strukturálně kritická oblast 0,9500/50, která se od března do května stala několikrát bitevním polem. 

Kurz USDCHF vyrostl k oblasti 0,9300

clipboard0783Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD: Výrazné oživení zejména u většiny důležitých dolarových párů každopádně nabízí vzpruhu dolarovým býkům, i když možná ještě potřebujeme vidět katalyzátor, který dostatečně podpoří americké sazby tak, aby oživení dolaru skutečně vydrželo.

EUR: Všechno se soustředí na jednání o Řecku, avšak čas tlačí, protože dohody je nutné dosáhnout před 30. červnem, kdy musí proběhnout platba MMF. Je těžké si představit, proč by se měl celý proces zdržovat kvůli technickému aspektu, pokud jsou strany ochotné se dohodnout na zásadních věcech. 

Dalším potenciálním problémem může být přijetí dohody v řeckém parlamentu. Trhy každopádně sází na dohodu, takže můžeme očekávat denní nestabilitu podpořenou novinovými titulky, které vyvolávají obavy, že jednání nepostupují tak rychle, jak by měla.

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank 
 

Tagy CHF EUR Řecko USD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.