Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

FX Aktuality: FOMC se drží stranou, Bank of Japan podpořila JPY

Banky Saxo Bank 04.05.2015 | 07:12 0 Komentářů

FOMC předložil vyvážené prohlášení, reakce jsou mírné 

  • Libra se včera nakupovala ve velkém po dosažení hranice 1,5500 

  • Kurz AUDUSD se nutně potřebuje dostat pod hranici 0,7900

Prohlášení FOMC bylo v souladu s naším nejpravděpodobnějším scénářem, tedy s tím, že Fed řekne co nejméně a počká si s dalšími výroky na nové údaje.

FOMC představil vyvážené prohlášení, ve kterém upozadil popis stavu ekonomiky a zdůraznil naději, že jde jen o slabší období, po kterém bude v budoucnu následovat přiměřený růst. Americké dvouleté sazby byly dnes ráno v podstatě beze změn, takže nebyl důvod ihned pokračovat v tlaku na dlouhé pozice USD, které po včerejší zprávě o velmi slabém HDP za první čtvrtletí nabraly tempo.

Překvapivé je, že byl trh vůbec šokován tím, že Bank of Japan se nijak nereflektuje nové stimuly, zatímco je premiér Šinzó Abe na cestě po Spojených státech. Jeho včerejší projev před americkým Kongresem nemá na finanční trhy žádný skutečný vliv, jelikož se zaměřil hlavně na Trans-pacifickou dohodu o partnerství, která, jak japonský premiér doufá, „je již blízko“. 

Pokud jde o Bank of Japan, v jejím prohlášení nedošlo k žádným podstatným změnám a protestující Takahide Kiuchi se opět vyjádřil pro snížení sazeb na nákupy BoJ. JPY po menších útrapách opět posílil a kurz USDJPY v době psaní tohoto textu znovu tlačí na podporu. Ostatní páry s JPY vypadají zajímavě, pokud dojde k jejich poklesu (zejména u kurzu NZDJPY).

Podrobnější zpráva s nejnovější předpovědí, kterou BoJ vydala dnes ráno, uvádí, že 2% inflační cíl bude dosažen ve fiskálním roce 2016.

Když už je řeč o NZD, novozélandská Rezervní banka byla dostatečně umírněná a dokázala tak spustit další prodeje v párech s NZD, když guvernér Graeme Wheeler jasně naznačil, že by snížení oficiální hotovostní sazby bylo „vhodné… pokud dojde k oslabení poptávky a cenová a mzdová hladina budou nastaveny na nižší úrovni, než je konzistentní s cílem inflace.“ 

Guvernér Wheeler si také stěžoval, že NZD je „neodpustitelně vysoko“ a neudržitelný. Kurz AUDNZD dosáhl přes noc hlavního milníku 1,05000 a bude připraven na další výrazný růst, pokud se Rezervní banka na dalších jednáních rozhodne pro snížení sazeb, a to i kdyby v nejbližším období mohlo opět dojít ke zpětným pohybům (protože velká část posunu k umírněnému křídlu Rezervní banky byla před jednáním způsobena kurzem AUDNZD).

Dnes budeme sledovat, jestli se JPY chystá na něco většího, protože kurz USDJPY je dnes dopoledne po prohlášení BoJ jasně pod tlakem. Jinde jde o to, zda dojde ke konsolidaci v ostatních dolarových párech nebo jestli se USD pokusí o další oživení.

Na odpovědi na tyto otázky si možná chvíli počkáme, protože další klíčová data vyčteme z americké zprávy o zaměstnanosti, která bude zveřejněna příští pátek. Reakce trhu na tuto zprávu nám řekne mnoho.

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.