Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

FX Aktuality: Euro opět pod tlakem

Investice 23.04.2015 | 11:08 0 Komentářů

Kurz EURUSD se propadl pod hranici 1,0700 v okamžiku, kdy ECB dochází trpělivost s Řeckem

  • USD opět posiluje napříč několika klíčovými úrovněmi podpory
  • AUD oslabil v návaznosti na výroky šéfa australské Rezervní banky a nadále je zranitelný

Australská centrální banka (RBA) v úterních ranních hodinách ve svém zápise z jednání projevila spíše tendenci k uvolňování politiky (holubičí záměry), a to následně po komentářích guvernéra banky Glenna Stevense, které byly publikovány v pondělí a v nichž deklaroval vysokou pravděpodobnost, že AUD bude nadále oslabovat.

Komentář guvernéra oslabil AUD více než zápis z jednání, který v obecné rovině nedokázal nijak významně změnit očekávání. Současné úrovně dosáhl kurz AUDUSD poprvé letos koncem ledna, což znamená, že celé tři měsíce australský dolar nedělá vlastně nic, kromě pohybů mezi hladinami podpory a odporu (range trading).

Americký dolar se v pondělí dokázal vrátit z klíčových hodnot podpory, ale musíme se ptát, jaký potenciál dolar má, aby se dostal nad současné hodnoty ještě před jednáním FOMC příští středu.  Podle zveřejněných dat z posledního jednání Fedu lze předpokládat, že neudělá vůbec nic a nadále nechá trh v nejistotě.

Možný protiargument pro růst USD je, že trh rozhodně neočekává spříznění politiky Fed, a ten se tedy může znovu rozhodnout zvolit řešení jdoucí proti sebejistému uvažování trhu, čímž zajistí, že všechny možnosti dalšího vývoje zůstanou otevřené.

Úterní ekonomický kalendář nabízí německý průzkum ZEW, avšak Evropa je v tuto chvíli zaměřena především na Řecko, protože řecké tříleté dluhopisy v pondělí opět vystoupaly a uzavíraly nad 28 %.

Rozdíl oproti konci minulého týdne, kdy se euro zotavilo, je, že tento vývoj neovlivnil obecný postoj k riziku, takže se euro dále prodávalo (v souladu se strategií carry trade).

Graf: EURUSD 

Kurz EURUSD se v úterý ráno dostal pod důležitou hranici 1,0700 díky čerstvým zprávám, že ECB zvažuje, zda by měla zpřísnit parametry pomoci ELA. Další důležitou úrovní je konsolidace nad 1,0500.

clipboard0660

Zdroj: Saxo Bank

USD: Dolar byl v pondělí v klíčových párech v úzkých, ale v úterý se dostal zpět do sedla. Avšak podíváme-li se na to globálně: Jak se může dále zotavovat při současném nedostatku údajů a vzhledem k tomu, že FOMC příští týden zřejmě na svém jednání mnoho neřekne? Samozřejmě se může zotavit díky jiným vlivům – negativním zprávám z jiných stran, jak jsme v úterý ráno viděli u kurzu EURUSD, ale raději sledujme úrovně 119,50/120,00 u USDJPY a 1,0500 pro EURUSD, než uděláme další závěry.

EUR: Měli bychom se zaměřit na chuť riskovat (za předpokladu, že euro se bude obchodovat v negativní korelaci vůči této chuti) a na vývoj v Řecku a na to, do jaké míry tento vývoj bude nadále zhoršovat situaci periferních spreadů. Aktuální ekonomické údaje mimo Evropu zřejmě velkou pozornost nezískají. Z prohlášení ECB jsme získali informaci, že zvažuje možnosti, jak zvýšit požadavky na zajištění pomoci Řecku v rámci programu ELA vzhledem k tomu, že „rostoucí menšina“ očividně proti pomoci ELA vystupuje.

JPY: V pondělí se odprodával díky tomu, že USDJPY se odrazil od klíčové podpory a ostatní páry s JPY se čile obchodovaly. Mezi 26. dubnem a 3. květnem japonský premiér Šinzó Abe navštíví Spojené státy, takže v tomto období nečekejte žádné náznaky dalšího uvolňování, ať už ze strany politiků nebo BoJ.

GBP: Kurz GBPUSD se posunul níž k první klíčové Fibonacciho úrovni podpory v oblasti 1,4870 s další hladinou podpory v oblasti 1,4750, pokud bude USD nadále posilovat. Pokud ne, rychlé posílení může doprovázet snaha o proražení úrovně 1,5000. Nezapomínejte, že 7. května jsou volby.

CHF: Vypadá to na další pokles EURCHF a čekáme, kdy dojde ke zlomu, abychom si mohli říct, že jsme na minimu. Pohyb cen naznačuje, že úroveň 1,0250 by v tuto chvíli mohla představovat překážku. Pokud jde o USDCHF, je klíčová podpora na 200denním průměru a obchodované pásmo končí v oblasti 0,9500.

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank

Tagy AUD euro USD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.