Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

FX Aktualita: Euro posílilo poté, co Macron vyšel z debaty vítězně

BankyInvestice 22.03.2017 | 15:20 0 Komentářů

V debatě francouzských prezidentských kandidátů posílil odvážný Emmanuel Macron svou důvěryhodnost a možnost vítězství ve druhém kole francouzských prezidentských voleb, které se budou konat počátkem května.

 

Reakce na měnových trzích předčila i trhy s dluhopisy, protože výnosy francouzsko-německých desetiletých dluhopisů se dnes ráno během obchodování pohnuly o pouhé dva až tři základní body. Vzhledem ke skutečně vysokým sázkám na to, že Marine Le Penová volby nevyhraje, je těžké říct, kolik očekávání se do výsledků promítá.

 

Většina opčních trhů se kloní směrem k prodejním (put) opcím, které byly v posledních týdnech naceněny podle tříměsíční volatility. Koncem února byla asymetrie mezi prodejními a nákupními opcemi až tři stupně; od té doby tento rozdíl poklesl na méně než 1,5.

 

Pokud dokážeme dosáhnout prolomení oblasti 1,0800-50 bude technická situace u EURUSD vypadat přesvědčivě. Měli bychom však začít zvažovat, zda se zastánci dlouhodobého přístupu nezačnou obávat možnosti ukončení kvantitativního uvolňování ECB a zvýšení sazeb, které teoreticky slaví zastánci dlouhých pozic, a co by to znamenalo pro spready periferních dluhů, např. pro Portugalsko a Itálii.

 

Ano, tím největším nebezpečím pro EU by mohla být silná evropská ekonomika.

 

Zápis z jednání Australské národní banky (RBA) nepřinesl nic nového, pokud jde o změnu očekávání výše sazeb, což znamená další nadějnou zprávu o ekonomice, zejména ve vztahu k nedávnému výraznému růstu klíčových cen komodit, jež podpořily očekávání týkající se australských těžebních odvětví. Současně se RBA obává rizik na trhu bydlení – a má proč, vzhledem k jasným známkám realitní bubliny.

 

Když se tedy sazby RBA nyní dostaly do minim cyklu, může se křivka cen ještě zploštit nebo i hůř. Také si povšimněte, že dlouhodobější indikátory v oblasti nemovitostí, jako jsou stavební povolení, v posledních měsících výrazně poklesly. Austrálii čeká poměrně výrazný protivítr v oblasti úvěrů a bydlení.

 

Dnes je v centru zájmu britský CPI, který bude zveřejněn v 9,30 GMT. Očekávání týkající se britské inflace minulý týden vzrostla po čtvrtečním jednání Bank of England, které naznačilo, že stále více členů výboru pro monetární politiku je nakloněno zvýšení úrokových sazeb, pokud bude inflace nadále růst.

 

Zde je dvousměrné riziko, protože libra dokázala na základě prognózy Bank of England poměrně výrazně posílit.

 

Graf: EURUSD

 

Kurz EURUSD se opět vrátil výš a dívá se svrchu na klíčovou oblast 1,0800-50. Další kritickou rizikovou událostí může být čtvrteční hlasování v americké Sněmovně reprezentantů o zrušení Obamacare, protože je to všeobecně vnímáno jako lakmusový papírek „Trumpova obchodu“ a toho, zda budoucí politické kroky, které po volbách podpořily oživení dolaru, vůbec kdy spatří světlo světa.

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

 

USD – čeká na čtvrteční politický vývoj. Vzhledem k tomu, jak blízko je klíčová oblast podpory, mohl by další krok mít překvapivý dosah.

 

EUR – euro dostalo podporu díky francouzské prezidentské debatě, ale otázkou je, zda je trh skutečně připravený vytáhnout kurz EURUSD nad zónu rezistence, přinejmenším do okamžiku, kdy vývoj spustí větší pohyb USD. Dlouhodobou otázkou zůstává, co bude případný konec kvantitativního uvolňování znamenat pro spready vládních dluhopisů Itálie a Portugalska a pro existenční rizika EU?

 

JPY – jen je zatím potichu, zatímco se kurz EURJPY prudce zotavil po včerejším poklesu před francouzskou volební debatou. Pohyby JPY budou sledovat pohyby výnosů z dluhopisů a JPY by mohl výrazně reagovat na čtvrteční vývoj USD.

 

GBP – libra by dnes mohla být velmi citlivá na inflační překvapení. Klíčovou zónou je 1,2400 pro další možný růst GBPUSD a oblast 0,8650-0,8600 naopak pro pokles kurzu EURGBP, a oblast 0,8800-plus pro růst klíčových úrovní v případě výrazného inflačního překvapení.

 

CHF – kurz EURCHF dostal menší podporu díky francouzské volební debatě, ale celková situace a pokračující zvyšování objemu krátkodobých vkladů ve Švýcarské národní bance naznačuje dlouhodobý tlak na CHF, který bude nadále vůči jednotné měně růst. Pokud EU zahájí významnější snahu o vydávání vzájemných obligací, dojde pouze k revalvaci CHF?

 

AUD – australský dolar byl dnes v noci slabý. O australskou ekonomiku máme dlouhodobé obavy, i když vnímáme krátkodobou podporu měny díky vývoji cen komodit a spíše neutrálnímu postoji RBA.

 

CAD – mluvčí Bank of Canada dnes promluví, protože jediná možnost je projevit jestřábí postoj. Mezitím trvá riziko poklesu kvůli slabším cenám ropy. Kurz USDCAD zůstane zřejmě výš, pokud se udrží současné úrovně podpory.

 

NZD – kolik může tento týden přidat Reserve Bank of New Zealand poté, co naposledy v podstatě uložila kurzové vyhlídky k ledu? Jediná věc, která Nový Zéland podporuje, je stav na globálních trzích, které jsou stále býčí. Novozélandští medvědi nemají velkou podporu, přinejmenším dokud neuvidíme nový odprodej NZDUSD snad přes úroveň 0,6950.

 

SEK – prudce ztrácí zájem o cenovou akci, celkově se zaměřuje níž u EURSEK, alespoň pokud se drží pod oblastí 9,55-8.

 

NOK – zdá se, že kurz EURNOK zůstane u posílení, alespoň pokud zůstaneme nad 9,00-50. Brzy však budeme potřebovat další oživení, jinak riskujeme, že uvízneme v rozmezí, jehož spodní hranice bude spíše klesat.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.