Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Fondy kvalifikovaných investorů válcují konkurenci

Investice 20.03.2019 | 08:36 0 Komentářů

Velmi zajímavý pohled na trh investic přináší statistika zveřejněná Asociací pro kapitálový trh České republiky za rok 2018. Již tradičně dosahuje celková zainvestovanost krajanů (skrze členy AKATu) výši výdajů ze státního rozpočtu, oba údaje jsou zhruba na úrovni 1,4 bilionu CZK. Ve srovnání se západem to ale není nic ohromivého, byť náš apetit investovat nadále roste. Zhruba třetina z celkového objemu jsou investice do rozličných fondů kolektivního investování, a pokud k nim přičteme ještě fondy kvalifikovaných investorů, jsme již na 45% z celkového objemu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že obliba fondů konstantně roste. Problémem byl ale v roce 2018 pokles tradičních tříd aktiv – akcií i dluhopisů zároveň a tím pádem také POKLES objemu investic ve fondech kolektivního investování. Rozklíčování je ještě zajímavější – zatímco investoři utíkali a podílové listy klesaly u klasických vyvážených a dluhopisových fondů, objem zainvestovaných aktiv ve fondech peněžního trhu se za minulý rok ztrojnásobil! Rostla také skupina speciálních fondů nemovitostních. Bohužel oba zmíněné typy mají relativně nízkou základnu. Proto je celkový objem fondů kolektivního investování poznamenán cca 2% poklesem (pro porovnání za 2017 to byl nárůst o 12 %).

Zcela opačným směrem se ale vydaly fondy kvalifikovaných investorů. Tedy fondy, které mají mnohem méně svázané investiční limity, směřují často na alternativní aktiva (nemovitosti, vína, solární elektrárny) a svou hodnotu většinou nezveřejňují na denní bázi. Obecně musejí mít investoři mnohem větší důvěru v obhospodařovatele fondu, protože si s jejich penězi často může dělat téměř, co chce – fond investující do nemovitostí klidně kupuje i dluhopisy, fond private placement korporátních dluhopisů zase klidně koupí ETF na zlato. Jenomže vývoj tradičních aktiv v posledních letech investory nudil. Výnosy z dluhopisů jsou nízko a rostou (což je pro fondy nejhorší scénář), americké akcie se plácají poblíž dlouhodobých maxim a peněžní trh v EU vůbec nic nenese. Také z těchto důvodů dochází poslední dobou k přesunu, leckdy dost bezhlavému, do fondů kvalifikovaných investorů. ČNB jich ke konci roku 2018 zalicencovala zhruba 250 (za poslední rok cca 20 nových) a jejich aktiva navíc rostla na bezmála 155 mld. CZK. To je meziročně o 17 % více.

Fondům kvalifikovaných investorů se tak podařilo kompenzovat poklesy na tradičních fondech a mnoha investorům přinesly radost při pohledu na výpisy z roku 2018. Především díky nim tak celkový objem zainvestovaných prostředků klesal v roce 2018 jen mírně. S nadhledem to znamená, že Čechy investování rozhodně nepřestává bavit, ale jen se přesunují k jiným druhům investic.

Lze ale také předpokládat, že mnoho z nás se loni vrhlo na nepoznanou půdu, do investičních bytů, investičního vína, nemovitostí, hedge fondů, technologií, startupů atd. Navíc leckdy jsme museli zamrazit své investice na pět a více let s tím, že jejich aktuální hodnotu vidíme jednou za uherský rok a to ještě s pěkným zpožděním. Alternativní investice, které jsou často spravovány právě ve fondech kvalifikovaných investorů, by ale měli tvořit jen rozumnou část z celkových investic. Proto jejich nadměrný růst nemusí být jen pozitivním signálem. V případě poklesu totiž bude přeskupení těchto investic do něčeho rostoucího trvat mnohem déle, než u klasických fondů. Dokud se tak bude zeměkoule točit kolem své osy proti hodinovým ručičkám, mějme na paměti, že i fondy alternativních investic mají svá rizika a jejich hodnota může v čase kolísat.

Tomáš Kálal, Senior Portfolio Manager Conseq Investment Management a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.