Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Fondům ČSOB se loni dařilo. Sedm z nich rostlo meziročně o více než 10 %

Investice ČSOB 29.01.2014 | 09:15 0 Komentářů

Průměrný výnos korunových otevřených fondů ČSOB vloni dosáhl 7,3 %. Letos lze očekávat další růst globální ekonomiky, který by se měl projevit i v růstu na akciových trzích. Investice do fondů jsou stále výhodnou variantou zajištění na budoucnost.

Podle expertů ČSOB bude trh i nadále přát akciovým portfoliím. „Loňský rok byl v porovnání s předchozími z hlediska investování do fondů výnosově nadprůměrný. Příznivý vývoj globální ekonomiky se promítl i na finančních trzích,“ říká Jan Barta, generální ředitel společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, a dodává: „Jako nejzajímavější se ukázaly investice do vody. Kdo nám tedy naslouchal a investoval například do fondu ČSOB Akciový fond vodního bohatství, je nyní tak říkajíc ,za vodou´.“ 

csob-fondy-140129

Z dvaceti čtyř korunových otevřených fondů ČSOB rostl nejvýznamněji, konkrétně o 34,52 %, ČSOB Akciový fond vodního bohatství, který se zaměřuje na investice do firem zabývajících se čištěním, odsolováním, dodávkami vody a obnovou infrastruktury. Z nabídky ČSOB si vedly dobře i další otevřené fondy. O více než 25 % za posledních dvanáct měsíců vzrostly také fondy ČSOB Akciový fond dividendových firem (28,03 %) a ČSOB akciový mix  (25,02 %). O více než 10 % rostlo sedm a o více než 4 % třináct fondů.

Bodovaly i fondy typu Portfolio Pro, jejichž výnos se pohyboval od 2,5 % u konzervativnější po více než 16 % u dynamičtější varianty s vyšším podílem akciové složky. Jejich výhodou je existence tzv. hraniční hodnoty, díky níž se lze vyhnout velkým ztrátám.

Loňský rok naopak ne zcela přál dluhopisovým fondům a komoditám v důsledku růstu dlouhodobých úroků a poptávky po rizikovějších aktivech. I letos proto budou podle ČSOB výnosnější akciové trhy. Analytici ČSOB očekávají další zlepšení v globální ekonomice, což dává naději na pokračování pozitivního vývoje na akciových trzích. Naopak se ne zcela bude stejně jako loni dařit investicím do dluhopisů. „Je však důležité uvědomit si, že investování do akcií přináší zajímavou příležitost a dlouhodobý potenciál. Krátkodobé výkyvy však mohou být poměrně významné,“ uzavírá Jan Barta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.