Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Fond Genesis vstupuje do oblasti farmacie, kupuje firmu QUINTA-ANALYTICA

Investice 08.06.2016 | 14:15 0 Komentářů

Fondy z rodiny Genesis vstupují do nového segmentu: poprvé se do portfolia dostává společnost, která se pohybuje v oblasti farmacie. Česká firma QUINTA-ANALYTICA se specializuje na analytické služby a klinické studie při vývoji a výrobě nových léčivých přípravků. Zároveň jde o první investici nového fondu Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), v němž bude malým a středním podnikům k dispozici zhruba 80 milionů eur. (Tisková zpráva: Genesis Capital)

Vstup fondu GPEF III do společnosti QUINTA-ANALYTICA s.r.o. lze považovat za jedno z možných řešení případů nástupnictví, v poslední době velkého tématu mezi českými malými a středními podniky. Tři z pěti současných majitelů firmy se rozhodli po dvaceti letech z firmy odejít. Jejich podíl odkoupil fond Genesis a stal se vlastníkem 75 % společnosti. O zbylých 25 % se dělí dvě manažerky, které ve firmě zůstávají.

„Oblast farmacie je pro finančního investora jako Genesis velmi atraktivní, což potvrzuje i sektorová analýza globálního trhu fůzí a akvizic v posledních letech, zaměřená na světové smluvní výzkumné organizace,“ hodnotí nový obor v portfoliu Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, která je poradcem private equity fondů Genesis. „QUINTA-ANALYTICA má za sebou dlouhá léta poctivé práce mnoha chemiků, lékařů a biologů, díky nimž má dnes stabilní základ a vysoké renomé doma i v zahraničí. Už dnes je jednou z nejvýznamnějších společností ve svém oboru ve střední a východní Evropě a jsme si jisti, že má potenciál rozvíjet se mezinárodně.“

Největšími odběrateli služeb firmy QUINTA-ANALYTICA jsou výrobci léčiv a smluvní výzkumné organizace (Contract Research Organization, CRO) převážně z Evropy. 

Pomocí prostředků z fondu GPEF III a dodatečného financování by mohla společnost růst nejen organicky, ale také díky akvizicím. „V Evropě je řada menších a středních firem v oborech, které by mohly naši činnost vhodně doplnit, ať již v oblasti preklinických a klinických studií nebo v oblasti farmaceutických analýz,“ říká Marika Pečená, jedna z členek nového nejvyššího managementu společnosti, a dodává: „Věříme, že fond Genesis nám pomůže naši vizi realizovat.“V budoucnu se chce QUINTA-ANALYTICA ještě více zaměřit na rozšíření služeb v oblasti klinických studií fáze I a služeb v oblasti bioanalytické laboratoře a kontrol kvality léků pro farmaceutické výrobce a importéry v teritoriích, kam dosud QUINTA-ANALYTICA nepronikla. Z nových oborů se jako atraktivní jeví vstup do oblasti originálních léčiv nebo laboratorní služby v oblasti výzkumu velkých molekul.

Poradci Genesis Capital jako obvykle pečlivě hodnotili management firmy, protože právě na něm budoucí úspěch firmy závisí. Dlouholeté zkušené manažerky Marika Pečená a Marcela Písačková si získaly jejich důvěru. Po určitou dobu ve společnosti ještě zůstává ve funkci člena dozorčí rady také jeden ze zakladatelů, Miroslav Ryska. „Je jasné, že firmu je třeba omladit, respektive vytvořit mix více věkových kategorií. Kombinace zkušeností a elánu je hnací silou společnosti,“ říká M. Ryska. Přiznává, že už nemá ambice věnovat se řízení na dennodenní bázi, ale věří, že může předat dál mnoho ze svých zkušeností a upřímného zápalu pro obor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.