Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Fond Genesis kupuje CN Group a vstupuje tím do IT odvětví

Investice 01.03.2019 | 11:26 0 Komentářů

Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), fond rozvojového kapitálu, uskutečnil společně s manažery akvizici společnosti CN Group od dánských vlastníků a zakladatelů. CN Group, sídlící v Praze a s pobočkami ve Zlíně, v Bratislavě a v Rumunsku, poskytuje služby IT v oblastech vývoje softwaru formou outsourcingu v blízkých zemích (nearshoring), řízení kvality, testování a počítačového modelování (CAD). Jde o sedmou investici fondu GPEF III, který má k dispozici 82 milionů eur na investice do malých a středních podniků v České republice, na Slovensku a v sousedních zemích střední Evropy.

Vstup GPEF III do společnosti CN Group lze považovat za jedno z možných řešení otázky následnictví, která se v poslední době stává pro české malé a střední podniky žhavým tématem. Dosavadní vlastníci, zakladatelé z řad původně oborových investorů a dlouholetý generální ředitel společnosti CN Group, který odchází do penze, se rozhodli prodat svoje podíly. Jelikož je společnost v současnosti řízena profesionálním managementem nezávislým na vlastnících, odkup podílů fondem GPEF III společně s vedením společnosti (management buy-out) byl logickým vyústěním situace.

„Informační technologie a vývoj softwaru jsou velmi atraktivním a růstovým odvětvím podnikání, které láká investory nejen na veřejném trhu, ale i ve světě private equity. Společnost CN Group díky své 25leté historii, dlouhodobým obchodním vztahům a zaměření na německy mluvící země a Skandinávii představuje atraktivní platformu pro další rozvoj podnikání a konsolidaci trhu vývoje softwaru na bázi nearshore,“ říká Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, která poskytuje poradenství private equity fondům Genesis.

Financování a podpora ze strany GPEF III může společnosti pomoci růst nejen organicky, ale i prostřednictvím dalších akvizic. „V regionu se nachází řada malých a středně velkých podniků, které působí v oblastech, jež mohou naše aktivity vhodně doplňovat jak v oblasti vývoje softwaru na bázi nearshore, tak i v ostatních oblastech,“ říká Michal Širica, jednatel společnosti CN Group a dodává: „Jsme přesvědčeni, že fond z rodiny fondů Genesis Capital bude v našem úsilí o naplnění růstové strategie pro budoucnost tím pravým kapitálovým partnerem.“ Společnost CN Group se do budoucnosti zaměří na další rozšiřování služeb nabízených například v oboru strojírenského projektování. Strategický rozvoj může v budoucnosti zahrnovat i další akvizice doplňující současný podnikatelský model společnosti.

Stejně jako u všech investic fondů Genesis byl i v tomto případě součástí standardního postupu důraz na důkladnou analýzu vedení společnosti, které je základním stavebním kamenem její úspěšné budoucnosti. Manažeři, kteří na svých pozicích zůstávají, mají všechny předpoklady k tomu, aby mohli řádně plnit vedoucí funkce a převzít odpovědnost i za další strategický rozvoj firmy. Dlouholetý generální ředitel Steen Westh Nielsen, který odchází do důchodu a v rámci transakce byl jedním z prodávajících, u společnosti zůstane po přechodné období jako člen dozorčí rady.

„Podle mého názoru hladký přechod vedení společnosti a návaznost na dosavadní úspěšný rozvoj společnosti dále velmi prospěje. Nové nápady a inovativní přístup ve spojení s dlouhodobými zkušenostmi a odborností umožní společnosti CN Group postupovat vpřed,“ říká Steen Nielsen. Ten podle svého vlastního vyjádření již nemá ambici vykonávat aktivní řídicí funkci, vítá však možnost předávat dále svoje zkušenosti.

Tisková zpráva Genesis Capital

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.