Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Flexibilita a spolupráce na pracovišti je v kancelářích v zemích EU klíčovým faktorem pro růst zaměstnanosti

Investice 01.06.2016 | 11:04 0 Komentářů

Podle nejnovější výzkumné zprávy Colliers International s názvem ‚EMEA kanceláře: Je flexibilita budoucností?‘ by rok 2016 mohl být prvním, kdy v Evropě počet zaměstnanců pracujících v kancelářích předčí dosavadní maximum z roku 2008. 

Ze zprávy vyplývá, že úroveň zaměstnanosti v kancelářích v zemích Evropské unie vzrostla o 5 milionů pracovních míst, což za posledních 10 let představuje nárůst o 4,3 procenta. Jedná se o překonání dosavadního rekordu z roku 2008.

Nárůst o pouhá 4,3 procenta se může zdát marginální. Ovšem pokud vezmeme v úvahu trendy ovlivňující vývoj v EU, jako jsou outsourcing a offshoring, globální finanční krize trvající od roku 2008 do roku 2012 a s ní související úsporná opatření ve veřejném i soukromém sektoru, tak je výhled pro kancelářskou zaměstnanost v EU vskutku pozitivní,“ řekl vedoucí EMEA Corporate Solutions Colliers International Guy Douetil.

Expanze globálního outsourcingu a offshoringu do zemí střední a východní Evropy se za posledních deset let velmi zrychlila. Jenom v roce 2015 vzniklo díky tomuto vývoji v regionu přibližně 400 000 pracovních míst. Tento trend pramení ze schopnosti firem, jež outsourcing využívají, plnit své cíle a těžit z přidané hodnoty, která spočívá ve vysoce kvalitní pracovní síle disponující silnými jazykovými a technickými dovednostmi.

Výzkumná zpráva zároveň ukazuje, že outsourcing služeb může mít pozitivní vliv na určité oblasti EU. Regiony jihovýchodní, střední a východní Evropy a Pobaltí vykázaly růst sedm až patnáct procent.

Rozvíjející se trend outsourcingu je patrný i v České republice, kde má přímý vliv na narůstající počet lidí, kteří pracují v kancelářích. S tímto vývojem se úměrně zvyšuje i počet nových kancelářských budov,“ řekl ředitel Colliers International Omar Sattar, MRICS. „Hlavní otázkou nyní je, zda poměrně nízká míra nezaměstnanosti v České republice, pohybující se kolem 4,2 procent, ovlivní zájem firem, jež hledají možnosti, jak zde rozšířit své podnikatelské aktivity,“ doplnil Sattar

Růst je popoháněn především uměním liberálních ekonomik reagovat na změny, řídit se daným vývojem a také schopností přilákat investice ze soukromého sektoru. Pružný přistup k zaměstnancům firem, stejně jako k samostatně výdělečným osobám přispěl k nárůstu zaměstnanosti v době po ekonomické krizi,“ řekl ředitel výzkumného oddělení pro region EMEA Damian Harrington

Klíčové země střední a východní Evropy, stejně jako další evropské země, dosahují vysoké míry zaměstnanosti. Přetahování zaměstnanců bude čím dál častějším cílem společností. Správná firemní struktura a pracovní prostředí budou hrát stále důležitější roli v dosahování lepších výsledků. Bude mít vliv na nalákání nových či udržení stávajících zaměstnanců a také na zvýšení jejich produktivity. Zároveň budou i nadále zaváděny nové technologie,“ doplnil Harrington.

Zpráva Colliers International došla k závěru, že flexibilita, spolupráce a schopnost adaptovat se na nové pracovní návyky a kulturu na pracovišti jsou klíčem k potenciálnímu růstu zemí EU. „S tím, jak se do pracovního procesu zapojuje stále více mobilních a technologicky zdatných zaměstnanců očekáváme, že firmy napříč celou Evropou budou stále více nabízet nové způsoby práce,“ dodal Guy Douetil.

Tisková zpráva Colliers International

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.