Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Firma EMTC opět porušila zákonnou povinnost a nezveřejnila účetní závěrku za 2018, investory klame zavádějícími tvrzeními

Investice 05.04.2019 | 14:30 0 Komentářů

Podle zjištění serveru Rizikovedluhopisy.cz nesplnila řada firem ze skupiny EMTC základní zákonnou povinnost stanovenou Novelou zákona o účetnictví č. 221/2015 Sb. a nezveřejnila účetní závěrky, výroční zprávy, popř. zprávy auditora za rok 2018. Jedná se přitom o zásadní ekonomické ukazatele, které dokládají finanční zdraví společnosti emitující dluhopisy za miliardy.

Celá věc je o to závažnější, že hlavní společnosti ze skupiny, mateřské firmě EMTC – Czech a.s., byl Českou národní bankou teprve nedávno schválen dluhopisový prospekt, který ji opravňuje emitovat dluhopisy až do výše 3 miliard korun. Potenciální i stávající investoři dluhopisů, jejichž nominální hodnota je 200 000 Kč, tak nemají možnost zjistit, jak si firma aktuálně vede. Poslední veřejně dostupné ekonomické výsledky jsou z konce června 2018, tedy téměř rok staré.

Podle výsledků této mezitímní účetní závěrky k 30. červnu 2018 byla však společnost EMTC v mínusu a její hospodářský výsledek vykazoval alarmujících ztrátu -69 988 000 Kč. Další závažný fakt zjistil server Rizkovedluhopisy.cz z dluhopisového prospektu ČNB: „Ke dni 31. ledna 2019 evidoval emitent celkové neuhrazené dluhy ve výši 619 476 333,41 Kč, z nichž neuhrazené dluhy po splatnosti činily 18 635 345,50 Kč,“ uvádí se v dokumentu.

Povinnost zveřejnit dokumentaci mají, dle zákona, všechny účetní jednotky zapsané ve veřejném rejstříku, a to nejpozději k 31. březnu. Pokud tak firmy neučiní, hrozí jim pokuta, případně likvidace. Server Rizikovedluhopisy.cz již v této věci podal Městskému soudu podnět k prošetření.

„Stav, kdy firmy emitující korporátní dluhopisy a porušují tuto elementární zákonnou povinnost, je alarmující. Nelze předpokládat, že jde pouze o opomenutí či neznalost zákona. Máme důvodné podezření, že se jedná o zlý úmysl s cílem zatajit aktuální ekonomickou situaci a získat od spotřebitelů miliardy korun“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz, který spotřebitelům radí, jak nenaletět tzv. finančním šmejdům. „Pokud firma nemá ve sbírce uveřejněné účetní závěrky, výroční zprávy nebo zprávy auditora, mělo by to být pro potenciální investory silné varování,“ dodává.

Jednatel společnosti, Tomáš Bárta, přitom do éteru vypouští zavádějící informace, které mohou investory uvést v omyl, např. tvrzení, že je společnost EMTC – Czech a.s. „prověřená společnost vydávající dluhopisy“. Zpráva nezávislého auditora Ing. Tomáše Vondráka z roku 2017 ale hovoří jasně: „byly identifikovány významné skutečnosti, které by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání účetní jednotky. V posledních letech se opakovaly vysoké ztráty,“ píše se ve zprávě auditora. Další Bártovo naprosto liché tvrzení se objevilo na severu Cesky-prumysl.cz: „Prospekty a ověřené hospodářské výsledky jsou ale jednoznačné a vy si tak můžete sami udělat obrázek a být si jistí svou investicí.“ Jednoznačné je však pouze to, že je Bártova firma ztrátová a předlužená, což však již server opomenul čtenářům zdůraznit.

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na www.rizikovedluhopisy.cz

Tisková zpráva Rizikovédluhopisy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.