Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Finanční gramotnost je v Česku nízká. Lidé neplánují a kupují zbytečnosti

PRAHA, 12. LISTOPADU 2019 – Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, které si člověk ve skutečnosti nemůže dovolit, je však začátek dluhové pasti. Zadlužují se studenti i senioři.

V Česku bylo na konci loňského roku v exekuci 821 300 lidí. V insolvenčním řízení, kdy dochází k oddlužení a vyrovnání s věřiteli, bylo 14 procent z nich. To se týkalo také více než 11,5 tisíce mladých Čechů do 30 let a téměř devíti tisíc seniorů nad 65 let. „Finanční gramotnost je obecně v Česku na velmi nízké úrovni. Lidé neumí rozlišovat mezi tzv. dobrými a špatnými úvěry. Nechají se snadno zlákat reklamou a pořizují zbytečné věci, které rychle ztrácí hodnotu. Situaci krásně vystihuje výrok herce Willa Smithe: ‚Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.‘,“ uvedla finanční poradkyně společnosti Partners Lucie Baslová, která spolupracuje také na projektu pro znevýhodněné děti Samsung Tvoje šance.

Půjčky nejsou podle poradkyně primárně špatné, ale je důležité mít pro ně smysluplný důvod a nenechat se například v předvánočním období strhnout. „Za takový se dá považovat pořízení vlastního bydlení, auta, půjčka na vzdělání či promyšlené podnikání. Smysl dává půjčit si na něco, co bude mít hodnotu i po doplacení úvěru. Koupím si byt, za 20 let ho splatím a další desítky let v něm mohu bydlet. Úvěr na auto zaplatím za pět let a auto mi bude sloužit dvojnásobnou dobu. Špatná cesta jsou půjčky na požitky, mezi které patří typicky dovolené a dárky. Ty jsou počátkem dluhové pasti. Vrcholem je brát si půjčku, abychom měli na splátky,“ vyjmenovala poradkyně.

Více než polovina Čechů nad osmnáct let však podle průzkumu finanční gramotnosti penězům příliš nerozumí. V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel a ekonomicky nezodpovědné chování se ukázalo u 64 procent dospělých Čechů. „Dluhy jsme měli ještě před mým narozením, a to nejen u bankovních, ale i nebankovních a podvodných společností. Nejednou jsem zažila vymáhání dluhů soudními exekutory i kumpány od lichváře. Nemluvě o celkovém finančním nedostatku v rodině, z čehož plynuly další dluhy u příbuzných či kamarádů,“ přiznala osmnáctiletá Miloslava, která se účastní projektu pro znevýhodněné děti Samsung Tvoje šance. Ten pomáhá 12 vybraným dětem po celý jeden rok v profesně-osobnostním rozvoji a nastartování kariéry. V jeho rámci děti absolvovaly také kurz finanční gramotnosti pod vedením poradkyně Lucie Baslové.

„Nejmenší finanční znalost v celorepublikovém průzkumu prokázali studenti, protože se o finanční záležitosti příliš nezajímají nebo o financích ještě nerozhodují a postrádají zkušenosti. Děti v projektu Samsung Tvoje šance učíme základní hospodaření s penězi, rozlišování mezi dobrými a špatnými úvěry. Důležitost tvorby rezerv a ochrany příjmu. Principy správného financování bydlení a budování majetku, aby se zajistily nejen na stáří,“ vyjmenovala poradkyně. Ač řada dětí vyrostla v rodině s dluhy, jsou rozhodnuté chyby svých rodičů neopakovat.

„Díky kurzu jsem se utvrdila v tom, jak zbytečná a nevýhodná je většina půjček. Naučila jsem se porozumět odborným termínům v oblasti financí, získala jsem rady, jak spořit, investovat a zároveň jak udržovat ideální poměr mezi příjmy, výdaji a úsporami klasické domácnosti,“ zmínila Miloslava. Stejné dojmy si odnesla také její kolegyně v projektu, sedmnáctiletá Veronika: „O finanční gramotnosti se hovoří málo, a to i na školách. Jako studentka zatím samostatně příliš nevydělávám a dluhy nemám, ale znám lidi, kteří ano, a je důležité naučit se, jak s penězi hospodařit.“

Na finanční gramotnost mají však stále velký vliv návyky, které lidé přebírají z rodiny. Dlouhodobý finanční nedostatek je pro člověka psychicky frustrující. Mnohé studie prokázaly, že chudoba často plodí další iracionální nákupy, kdy si lidé dělají okamžitou radost a nedokáží myslet do budoucna. Ustát takové postavení ve společnosti je trvale stresující a mnozí končí v apatii bez jakýchkoli plánů. Základní chyby při nakládání s penězi se bez ohledu na věk opakují. Lidé neplánují. V životě existují jak plánované, tak neplánované výdaje, ale i na ty se lze připravit. Doplatek za energie, který se opakuje každý rok, by neměl být překvapivým výdajem. Bez dostatečné rezervy ale stačí k tomu, aby se lidé lehkovážně zadlužili,“ varovala Lucie Baslová.

V tiskové zprávě byla využita data z průzkumu společnosti ppm factum research: Výsledky měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky 2015.

Tisková zpráva Samsung Tvoje šance 

2 komentáře: “Finanční gramotnost je v Česku nízká. Lidé neplánují a kupují zbytečnosti”

  1. Luky napsal:

    Naprosto souhlasím, že dnešní finanční gramotnost populace je velice omezená. Paní Baslová z partners to vystihuje přesně a věta která zazněla od Willa Smithe je naprosto pravdivá a musím říct, že mi to přijde na jednu stranu velmi smutné, že stále se to drží a lidé mají potřebu si hrát na něco co nejsou, v tomhle směru bych řekl, že se jedná o závist.

  2. Kateřina Jahodníková napsal:

    Dobrý den,
    zajímavý článek, ale příjde mi, co tu říká slečna Basová není nic nového pod sluncem. Tato situace již trvá několik let. A podle mě se to občas trochu změní nějakými dílčím opatřením vlády, ale dokud tady nebude nějaká úprava zákona, že pokud si firma co půjčuje peníze neprověří situaci dlužníka dopředu a půjčí mu peníze (i na vysoký úkor, když i ten byl již upraven) tak poté nebude mít nárok na vrácení peněz (špatná investice tak hold nic nedostanu). Nemyslím to plošně, ale když už člověk má x půjček a po splatnosti na což registry určitě jsou. Tudíž pak by lidem zbyl jen osobní bankrot, a třeba by se po něm pár lidí uvědomilo že takhle příště už ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.