Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Finanční a ekonomický institut: Centrální banky vyrábí moc peněz, říká ekonom ING Jakub Seidler

Banky 27.05.2016 | 10:54 0 Komentářů

Krize ukázala, že řada ekonomických teorií, které se považovaly za dané, neplatí. Byl omyl si myslet, že spotřebu na dluh lze dělat dlouhou dobu. Centrální banky vyrábí už moc peněz. V rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) to potvrdil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. (Tisková zpráva: FAEI)

Podle něho centrální bankéři pořád dodávají spoustu nových peněz do systému. „To automaticky vede k investicím do trhů, které se začnou přehřívat, a když zase přijde korekce, vyvolá to obavy, nejistotu. Ekonomiku to může nepříznivě zasáhnout. Řada centrálních bankéřů to dělá už příliš dlouho,“ řekl Seidler.

Hlavní ekonom ING v rozhovoru pro portál FAEI.cz uvedl, že za pár let by centrální bankéři dokonce mohli přijít o svou nezávislost, pokud se ukáže, že jejich politika vedla ke krizím. „Kritika od politiků se už citelně ozývá z Německa,“ poznamenal a zmínil argument řady ekonomů, že podporování ekonomiky ze strany centrálních bank se „dostává do bodu, kdy to může mít více rizik, než užitku“.

Jakub Seidler v rozhovoru také upozornil, že v Rakousku a Německu až příliš rychle rostou nemovitosti. U nás ale rizika nevidí, protože jde o oživení po letech stagnace. „V Česku nejsou nemovitosti rizikové,“ řekl doslova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.