CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

22. 09. 2022

0 komentářů

FED opětovně zvýšil úrokové sazby o 0,75 %

 

Včerejší zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky o dalších 0,75 % bylo trhy poměrně očekávané, především kvůli přetrvávající vysoké inflaci, která dosáhla 8,3 % a o 0,2 p. b. tak překonala dřívější odhady. Rovněž jádrová inflace, která odstraňuje volatilní složky jako ceny energií a potravin vzrostla minulý měsíc o 0,6 %, přičemž očekávání bylo 0,3 %. Meziročně tak jádrová inflace vzrostla o 6,3 % z předchozích 5,9 %. 

Základní sazba se tak dostala na 14leté maximum, do pásma 3,00 – 3,25 %. Nepříznivá data ohledně americké inflace a prudká restriktivní měnová politika FEDu se rovněž projevuje v dolarové ceně zlata. Žlutý kov v reakci na nejnovější data v minulém týdnu propadl na 2,5leté minimum. Jen od úterý do pátku se propadl z pásma kolem 1 731 USD na 1 655 USD, tedy přibližně o 4 % za troyskou unci.

Zlato včera před oznámením výše sazeb zprvu rostlo v reakci na možnost toho, že se americká ekonomika propadne do recese. Zlato vystoupalo na hodnotu cca 1 692 USD za unci, po zvýšení sazeb se však následně propadlo na úroveň cca 1 655 USD, tedy o necelá 2 %. Propad byl však nižší než minulý týden, jelikož trhy již s tímto navýšením víceméně počítaly a stačily jej vstřebat.

Významně však oslabila koruna vůči dolaru a dostala se na úroveň přes 25 Kč za dolar, což ve finále vedlo k mírnému růstu ceny zlata pro české investory.

Je zřejmé, že FED pokračuje a naplňuje svou ráznější měnovou politiku, s cílem zkrotit stále vysokou inflaci i za cenu možných negativních ekonomických dopadů. Podle vyjádření FEDu by měly sazby růst ještě do konce roku a to do úrovně cca 4,40 %, což opět může vyvolat tlak na cenu žlutého kovu. Otázkou však zůstává, zda se podaří inflaci zkrotit a dostat ji opět na vytouženou úroveň 2 %. Již nyní se ozývají hlasy, že této hodnoty již nikdy nebude dosaženo a inflace se časem zakotví přinejlepším na jiné úrovní např. 4 % 5 %. Což by ve finále mohlo vytvářet vhodné podmínky pro růst ceny zlata. Jakékoliv znehodnocování měny vede investory k tomu, hledat místo, kde by uchovali hodnotu svého bohatství, a to zlato nabízí. Nicméně trhy se chovají nepředvídatelně a ukáže až čas, jak se vše vyvine.

Autorem komentáře je Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.