Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Farmáři se odvracejí od kukuřice

Na konci března tohoto roku americké Ministerstvo zemědělství (USDA) zveřejnilo odhad oseté plochy v USA pro rok 2015. Spojené státy jsou největším producentem obilnin na světě. USDA odhaduje, že plocha osetá kukuřicí bude činit 89,2 milionu akrů, což je pokles o 2 procenta v porovnání s loňským rokem. Trh očekával 88,7 milionu akrů. Výměra plochy oseté kukuřicí klesá třetím rokem v řadě a současně by měla být také nejnižší osetou plochou ve Spojených státech od roku 2010. 

Spojené státy jsou největším producentem a exportérem kukuřice na světě. Tato komodita je velmi významná pro americkou ekonomiku a vývoz kukuřice představuje pro obchodní bilanci USA největší čistý přínos ze všech zemědělských komodit. 

I když Spojené státy ovládají světový obchod s kukuřicí, tak export tvoří relativně malou část poptávky po kukuřici z USA – zhruba 15 %. Ceny kukuřice jsou do značné míry určovány vztahy mezi nabídkou a poptávkou na americkém trhu a zbytek světa se přizpůsobuje běžným cenám v USA. Velkou roli hraje počasí na americkém středozápadě, jelikož podle toho se následně odvíjí nabídka, dodávky i ceny kukuřice. Argentina je již řadu let druhý největší vývozce kukuřice. Argentinští zemědělci zasévají kukuřici následně po zjištění velikosti úrody v USA, čímž poskytují rychlou a tržně orientovanou odezvu na straně nabídky. Několik zemí včetně Brazílie, Ukrajiny, Rumunska a Jihoafrické republiky má významný vliv na vývoz kukuřice, když je úroda velká a mezinárodní ceny jsou atraktivní.

Globální produkce kukuřice roste v posledních letech výrazným tempem. Největší nárůst byl patrný v roce 2013, kdy se celosvětová produkce zvýšila na 989,6 milionu tun, kdežto v roce 2012 dosahovala pouhých 867,9 milionu tun. V roce 2014 se globální sklizeň zvýšila marginálně. Taktéž celosvětová spotřeba kukuřice rok od roku stoupá. V některých letech dokonce předčila produkci. Výrazný nárůst globální spotřeby byl zaznamenán v roce 2013 a to na 944,8 milionu tun z předchozích 868,7 milionu tun. V minulém roce 2014 se celosvětová spotřeba opět zvýšila, čímž se dostala na konečných 972,5 milionu tun. Zásoby této komodity vykazují rostoucí křivku, když se za rok 2014 dostaly na konečných 185,3 milionu tun. Poměr zásob ke spotřebě je nejvyšší od roku 2008.

Graf č. 1: Globální produkce, spotřeba v miliónech tun a poměr zásoby ke spotřebě kukuřice (zdroj: USDA)

clipboard0654

Celosvětové zásoby obilnin jsou na relativně vysoké úrovni. Nicméně velikost oseté plochy v USA i v Evropě se zmenšila. Zejména u kukuřice je možné snížení zásob na konci letošní sezony. V průběhu první poloviny roku očekáváme stagnaci cen kukuřice. Podle našeho názoru je postupně možné očekávat růst ceny kukuřice a to především koncem roku.

Kukuřici mohou investoři obchodovat prostřednictvím futures a nebo pomocí ETF Teucrium Corn Fund.

Eva Mahdalová, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.