Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

EY Světovým podnikatelem roku 2017 se stal kanadský podnikatel s tureckými kořeny Murad Al-Katib z AGT Food and Ingredients Inc.

Investice 12.06.2017 | 10:24 0 Komentářů

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku, kterou každoročně pořádá společnost EY, byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles včera večer vyhlášen Murad Al-Katib, prezident a generální ředitel společnosti AGT Food and Ingredients Inc., která sídlí v kanadském Saskatchewanu. Vítěz byl vybrán z 59 finalistů, národních vítězů ze 49 zemí světa. Za Českou republiku ve světovém finále soutěžil Petr Chmela, jednatel a spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o. a držitel ocenění EY Podnikatel roku 2016 České republiky, který se slavnostního vyhlášení s manželkou a sestrou osobně zúčastnil.

AGT Food and Ingredients vyrostla od roku 2003, kdy ji Murad Al-Katib založil, v největší vertikálně integrovaný řetězec zásobující celý svět čočkou, cizrnou a hrachem. Od roku 2007 se její akcie obchodují na burze, na pěti kontinentech pro ni pracují více než dva tisíce zaměstnanců a v loňském roce utržila 1,49 miliardy amerických dolarů. Během posledních pěti let se jí daří každoročně zvyšovat tržby průměrně o více než 100 milionů amerických dolarů. Čočku vyváží do 120 zemí, její podíl na světovém obchodu s touto luštěninou je 23 %.

„Naše porota, složená z podnikatelů ze všech koutů světa a z nejrůznějších odvětví, dospěla po živé debatě k jednomyslnému rozhodnutí,“ řekl předseda poroty EY Světového podnikatele roku Jim Nixon, předseda představenstva a generální ředitel americké společnosti Nixon Energy Investments. „Murad Al-Katib je výjimečným podnikatelem, ukázal, že dokáže vytvářet obrovské hodnoty, organizačně zvládnout celosvětovou síť a její expanzi. Jeho vize trvale udržitelného zemědělství má pozitivní dopad na globální životní prostředí.“

„Jsem hluboce dojat a poctěn, že jsem dostal tuto cenu,“ řekl letošní vítěz Murad Al-Katib, prezident a generální ředitel společnosti AGT Food and Ingredients Inc. „Cílem naší společnosti je vybudovat úspěšný a trvale udržitelný podnik. Nebojíme se riskovat, snažíme se o nový přístup k našemu odvětví. Díky tomu jsme vybudovali odpovědný podnik a transformovali jsme kanadské zemědělství. Chtěl bych jménem všech svých kolegů, kteří se každý den snaží naplňovat naše hodnoty a náš cíl, poděkovat EY za toto ocenění.”

„Musím říci, že celková úroveň soutěže EY Světový podnikatel roku byla mimořádná, a to nejen svou profesionální organizací, ale hlavně atmosférou, která v Monte Carlu po celou dobu panovala. Velmi mě naplňovalo mít možnost reprezentovat Českou republiku v tak obrovské světové konkurenci národních vítězů ze 49 zemí světa,“ popsal své dojmy ze světového finále český vítěz soutěže Petr Chmela.

„Českou republiku na letošním finále EY Světového podnikatele roku skvěle reprezentoval Petr Chmela. Porotu oslovil především jeho podnikatelský příběh, inovativní přístup a podpora výzkumu a vývoje“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy. „Gratulujeme vítězi Muradovi Al-Katibovi. Začínal jako podnikatel od nuly a dnes má jeho společnost tržby přes miliardu dolarů. Jako mnoho jiných úspěšných podnikatelů i on dokáže nadchnout pro svou vizi tisíce zaměstnanců, dodavatelů a odběratelů. Inovacemi dodavatelsko-odběratelského řetězce ukazuje cestu k udržitelnému zemědělství a je tím správným vzorem hodným následování.“

„Muradovi Al-Katibovi se díky jeho vizi a přístupu podařilo změnit celé odvětví a dnes stojí v čele společnosti, která za posledních deset let zaznamenala výjimečný růst,“ říká Mark Weinberger, předseda správní rady a generální ředitel EY. „Je přímo zosobněním společensky prospěšného podnikání, své schopnosti dává do služeb lidem, usiluje o to, aby jeho podnikání mělo pozitivní dopad, miliony lidí kvůli němu nehladoví, vzdělává rodiny uprchlíků. Jeho úspěch a nadšení dokládají, že titul EY Světového podnikatel roku je v těch správných rukách.“

Info o vítězi

Murad Al-Katib a jeho společnost AGT Food and Ingredients Inc. 

Murad Al-Katib je člověk s vizí, věří ve svět, kde bude pro všechny dostatek bezpečných, finančně dostupných a udržitelně produkovaných bílkovin. A ví, jak tuto vizi naplnit – masivním rozšířením produkce rostlinných bílkovin. Proto založil společnost AGT Food and Ingredients.

Svou vizi začal uskutečňovat před 15 lety na kanadských prériích, když založil podnik, který se stal strategickým partnerem místních pěstitelů čočky a přímo propojil zemědělské výrobce se světem. Dnes je Kanada největším světovým producentem čočky a AGT Food and Ingredients největší společností v tomto odvětví.

Murad Al-Katib je prezidentem a generálním ředitelem společnosti AGT Food and Ingredients a rovněž členem jejího představenstva a výkonného výboru. Od skromných začátků ji dovedl na pozici největšího světového zpracovatele čočky, cizrny a hrachu. Firma má 46 výrobních závodů na pěti kontinentech, pracuje v ní přes dva tisíce zaměstnanců a v loňském roce dosáhly její tržby částky 1,49 miliardy amerických dolarů.

Společnost masivně expanduje, roste nejen organicky, ale také prostřednictvím strategických akvizic. Za posledních sedm let jich realizovala 17 na pěti kontinentech, mnohé z nich v rozvíjejících se ekonomikách. Díky tomu si vytvořila podmínky pro konsolidaci globálního sektoru luštěnin a základních potravin a diverzifikovala své aktivity do jiných oblastí. Dnes se věnuje také těstovinám, rýži, různým obilovinám, potravinovým přísadám, proteinovým produktům a produktům obsahujícím vlákninu.

Muradův světonázor a přístup se opírá o koncept „společensky prospěšného podnikání“. Klade velký důraz na bezpečnost potravin, na potravinovou pomoc oblastem zasaženým hladomorem a uprchlíkům. To jsou jeho celoživotní témata.

Na základě tendrů na potravinovou pomoc dodal prostřednictvím svého globálního dodavatelského řetězce a výrobní a distribuční sítě mezinárodním agenturám starajícím se o syrské uprchlíky přes čtyři miliony potravinových balíčků. Za svou filantropickou činnost obdržel několik ocenění: v roce 2016 mu kanadská pobočka Asociace Spojených národů udělila titul titul Global Citizen Laureate a v březnu letošního roku obdržel v norském Oslu spolu se třemi dalšími laureáty cenu Business for Peace.

Porota soutěže

EY Světového podnikatele roku 2017 vybírala nezávislá porota, jejímž předsedou byl letos Jim Nixon, předseda představenstva a generální ředitel americké společnosti Nixon Energy Investments. Členy poroty byli:

  • Rosario Bazán, spoluzakladatelka společnosti DanPer (Peru)
  • Judy Chan, ředitelka společnosti Grace Vineyard (Hongkong / Macao)
  • Diane Foreman, předsedkyně představestva Chelsea Group Ltd (Nový Zéland)
  • Ilkka Paananen, generální ředitel společnosti Supercell (Finsko)
  • Manny Stul, spoluředitel Moose Enterprise Holdings (Austrálie)
  • Rosemary Squire, producentka Trafalgar Entertainment Group (Velká Británie)

Přenos ze slavnostního ceremoniálu, rozhovor s letošním vítězem soutěže EY Světový podnikatel roku a fotografie s vysokým rozlišením jsou k dispozici na webové stránce: http://broadcast.ey.com/stories/10225

Fotografie ze světového finále EY Podnikatele roku jsou k dispozici na www.ey.com/weoy/eventphotos

=====

Profil českého národního vítěze:

Petr Chmela – TESCOMA

„Klíčové je mít motivovaný tým.“

Lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Petr Chmela se svým společníkem a kamarádem Jiřím Vaculíkem by svému vzoru jistě dělali radost.
Jejich společnost TESCOMA patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Jsou jedničkou na českém a slovenském trhu, ale přední pozici si vybudovali také ve světě. Stěžejními zahraničními trhy jsou pro ně Itálie, Rusko a Slovensko. V zahraničí mají tisíce prodejen – najít je lze ve světových metropolích, expandují ale i do Číny a rozvojových zemí. Obchodní pobočky mají v 7 evropských zemích a v Číně a z exportní centrály v Itálii vyvážejí do více než 100 zemí světa. Šikovné a kvalitní pomocníky s logem TESCOMA lze koupit i v e-shopech a tak jsou dnes již v kuchyních napříč kontinenty.
Majitelé TESCOMY jsou ale hrdí patrioti. Zlín je dodnes sídlem společnosti, jejím srdcem a současně světovou centrálou. Se svým společníkem se Petr Chmela poznal už ve 14 letech díky společnému velkému koníčku – hudbě. Oba vystudovali konzervatoř, před revolucí byli dokonce pozváni jako kapela i do České televize. Už tenkrát věděli, že chtějí dobýt svět. Jen ještě netušili, že to nebude s kapelou, ale v úplně jiném oboru, s TESCOMOU.
Historie dnes světové značky TESCOMA se začala psát v roce 1992 v malé garáži ve Zlíně. Petr a Jirka odtamtud prodávali spořiče vody a později elektro a bílou techniku. K tomu, co dělá firma dnes, vedla ale ještě dlouhá cesta. Na světových veletrzích si všimli zájmu o nádobí a doplňky do kuchyně. I když tenkrát ještě nebyly domácí vaření a kuchařské televizní hvězdy takovým hitem jako dnes, věřili, že tento obor má budoucnost. A intuice je nezklamala. Začali skokově růst, první rok neprodali ani za milion a další roky už měla firma obrat 30 milionů a postupně od 500 milionů až k dnešním více než 2 mld. Kč ročně.
Povahově jsou oba společníci TESCOMY úplně jiní a proto jim to tak skvěle funguje. Jiří je trpělivější, vyvíjí s týmem produkty a čeká, až výrobek dozraje, aby byl opravdu dobrý, a Petr ho pak chce mít na trhu „za dva dny prodaný“. Oba jsou ale nadšenci a perfekcionisté.
TESCOMA je podle Petra Chmely právě o nadšení, nápadech a inovacích. Potřeby do kuchyně nejen prodávají, ale ve vlastním Design centru také vyvíjejí a testují. Řada výrobků nese označení světový patent, výrobky TESCOMA dostávají prestižní světová ocenění, např. Red Dot Design Award, Good Design Award v americkém Chicagu, SOLUTIONS! nebo cenu odborné poroty na největším evropském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.
Petr Chmela je také velmi rád, že jejich e-shop funguje na bázi sociálního podnikání – spravují ho hendikepovaní lidé, kteří podle něj práci dělají mnohdy lépe než ostatní. Za úspěchem TESCOMY stojí dle jeho názoru práce celého týmu. Bez týmu motivovaných lidí, jejich nadšení i touhy vše posouvat dál, by TESCOMA ani on dnes nebyli tam, kde jsou.

Přihlaste se nebo nominujte do 18. ročníku soutěže EY Podnikatel roku v České republice!

V létě 2017 vyhlásí společnost EY již osmnáctý ročník této soutěže v České republice. Nominovat výjimečné české podnikatele je možné již nyní na webových stránkách www.podnikatelroku.cz.

Tisková zpráva: EY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.