Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

EY M&A Barometr: Česká republika je opět v čele regionálního žebříčku na trhu fúzí a akvizic. V prvním pololetí roku 2018 se zde uskutečnilo 167 transakcí

Investice 20.12.2018 | 09:57 0 Komentářů

Český trh fúzí a akvizic se v prvním pololetí roku 2018 umístil na prvním místě zemí regionu střední a východní Evropy co do objemu i počtu zveřejněných transakcí. Na dalších příčkách v počtu transakcí skončilo Polsko (73 transakcí) a za ním Rumunsko (72 transakcí). Transakce v oblasti prodeje nemovitostí trhu dominují, na přední příčky postupují i transakce v technologickém sektoru a oblasti energetiky.

V čele regionálního žebříčku figuruje Česká republika, kde meziročně vzrostl počet transakcí o 48 % (167 vs. 113) i jejich velikost. Zvýšení průměrné velikosti transakcí lze pozorovat i v Maďarsku, Estonsku a Slovinsku. Maďarsko si díky tomu i přes relativně nižší počet transakcí (70) vydobylo v regionu druhou pozici v odhadované velikosti trhu za první ČR a před třetím Rumunskem (72 transakcí).

K největšímu poklesu v počtu transakcí došlo v Polsku (ze 107 na 73), ale i tak se tato země drží na druhém místě žebříčku. „Pokles nákupního apetitu v Polsku byl nejvíce patrný u tamních investorů, kteří na svém domácím trhu realizovali pouze 35 transakcí ve srovnání se 70 transakcemi v H1 2017,“ uvádí Štěpán Flieger, ředitel oddělení fúzí a akvizic společnosti EY.

Zastoupení investorů

Investice tuzemských investorů v rámci ČR měly již tradičně nejvýznamnější podíl na objemu transakcí (52 %), následovaly investice směřující ze zahraničí do Česka (26 %). Společně s Rumunskem se Česká republika umístila na špici v regionu podle počtu nákupů zahraničních investorů (45 v Rumunsku, 43 v Česku).

O české společnosti jevili vysoký zájem investoři z Rakouska a Velké Británie (po pěti transakcích). Aktivní byli také investoři z Francie, Německa a USA (po třech transakcích). V uplynulých letech byl znatelný postupný pokles podílu strategických investorů na uskutečněných transakcích. Od první poloviny roku 2015 se jejich podíl snížil z 85 % až k 57 % v první polovině roku 2017. V letošním prvním pololetí se však tento trend dále nepotvrdil, tři čtvrtiny transakcí si připisují strategičtí investoři, kterých letos bylo téměř dvakrát více oproti loňskému roku (64 vs. 126). Relativní aktivita strategických investorů v dalších zemích regionu byla ještě vyšší, s výjimkou Maďarska a Slovenska (70 % a 74 %).

Zastoupení odvětví ekonomiky: nemovitosti se drží na první příčce

Z hlediska sektorů byl v prvním pololetí roku 2018 největší zájem o nemovitosti, kdy bylo v tomto oboru necelých 18 % ohlášených transakcí. Dopředu se dostávají také transakce v technologickém sektoru (zejména v IT a e-commerce). V oblasti energetiky jsou to především transakce v oboru vodárenství.

Fúze a akvizice v regionu střední a východní Evropy

V regionu střední a východní Evropy (kam řadíme Bulharsko, Českou republiku, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a letos nově také Litvu, Lotyšsko, Estonsko, které nahradily Řecko a Turecko) se v prvním pololetí 2018 uskutečnilo celkem 534 transakcí, z čehož pro 22 % z nich byla zveřejněna i jejich hodnota, odpovídající celkem 13,4 miliardám USD.

Největší transakcí v regionu se stal nákup středoevropských a východoevropských telekomunikačních společností norského Telenoru skupinou PPF v hodnotě 3,4 mld. USD. Další významnou ohlášenou transakcí byl nákup českého výrobce generických léků Zentiva ze skupiny Sanofi americkým investičním fondem Advent, která dosáhla hodnoty téměř 2,2 mld. USD. „První pololetí roku 2018 bylo ve znamení několika opravdu velkých transakcí, často českých investorů v zahraničí. Silnou investiční aktivitu očekáváme i v druhé polovině roku, mimo jiné také v souvislosti s několika rozjednanými velkými obchody,“ komentuje Tomáš Potůček, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY.

Jaká bude budoucnost

„V roce 2019 očekáváme pokračování vysoké transakční aktivity, a to jak v případě strategických investorů, rozvíjejících své stávající aktivity, tak v případě finančních investorů, kteří budou pokračovat ve vyhledávání vhodných příležitostí pro zhodnocení volného kapitálu,“ uzavírá Štěpán Flieger.

Tisková zpráva EY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.