CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

21. 03. 2018

0 komentářů

Subjekty:

EY M&A Barometr: 246 transakcí, celková hodnota téměř 12 miliard dolarů a 16% růst objemu trhu. Tak vypadal český trh fúzí a akvizic v roce 2017

 

  • Odhadovaná velikost českého trhu M&A vzrostla loni o 16 % a dosáhla 11,5 miliard USD
  • V Česku se loni uskutečnilo 246 transakcí, což je meziročně o 15 % méně. I tak lokální trh patří mezi tři nejaktivnější v regionu střední a jihovýchodní Evropy
  • Regionu s 265 transakcemi vévodilo Polsko před druhou Českou republikou a třetím Tureckem se 171 transakcemi
  • Regionálně i lokálně se nejvíce fúzí a akvizic odehrálo v sektoru nemovitostí
  • Vůbec největší tuzemskou transakcí byla koupě Škoda Transportation skupinou PPF Group NV v odhadované hodnotě téměř 0,5 miliardy USD.

Loading



 

Rok 2017 potvrdil očekávání investorů i odborníků a stal se rekordním v objemu ohlášených fúzí a akvizic. I přes mírný pokles jejich počtu na 246 (z 288 v roce 2016) dosáhl podle odhadu EY objemu 11,5 miliard USD, což je meziročně o 16 % více. K rekordnímu výsledku přispělo i několik velkých obchodů, první čtyři transakce v žebříčku přesáhly každá hodnotu 400 milionů USD. V regionu střední a jihovýchodní Evropy bylo nejaktivnější Polsko s 265 transakcemi (13,8 mld. USD). Česká republika skončila v závěsu druhá, na třetím místě je s odstupem Turecko s objemem 7,7 mld. USD.

„Důvody pokračující investiční a akviziční aktivity v České republice jsou i nadále silné makroekonomické fundamenty ČR i hlavních obchodních partnerů, zejména EU. Motivace pro transakce je jednak pokračující fenomén nástupnictví u privátně vlastněných českých firem a aktuálně také například snaha řešit nedostatek vlastních kapacit a zejména zaměstnanců,“ komentuje EY M&A Barometr za rok 2017 Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Největší transakcí loňského roku se v České republice stala akvizice skupiny PPF Group NV, která koupila 100% podíl ve firmě Škoda Transportation za odhadovanou částku 489 milionů USD. Celkově nejaktivnějšími investory v roce 2017 byly energetické giganty ČEZ a Energetický a průmyslový holding, které uskutečnily po osmi významných transakcích. Aktivní na českém trhu fúzí a akvizic byla i československá skupina Penta Investments se sedmi významnými obchody následována zdravotnickou skupinou EUC s pěti transakcemi.

Top 10 největších transakcí v roce 2017 v České republice
Fúze a akvizice

REKLAMA

*odhadovaná velikost transakce                                                                                   Zdroj: EY M&A Barometr 2017

Česká aktivita v zahraniční rychle roste

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly investice domácích investorů v rámci České republiky (47 %), následované investicemi směřujícími do České republiky ze zahraničí (29 %). Oproti minulému roku narostl počet investic ze zahraničí o 11 %.

„V roce 2017 došlo k nárůstu investic českých subjektů do zahraničí o celých 127 %. Pokračuje tak silná aktivita tuzemských investorů za hranicemi relativně malé České republiky. Do určité míry jde o důsledek postupně posilující české koruny, která zvýhodňuje nakupování podniků v zahraničí pro české investory,“ vysvětluje Michal Hrmo, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice.

Domácí investoři svými zahraničními investicemi cílili především na Německo, kam jich směřovalo devět, druhé skončilo Slovensko se sedmi transakcemi. Na třetím místě následovalo Rumunsko s šesti transakcemi včetně druhé největší transakce v zemi – akvizice A&D Pharma Holdings českou společností Dr. Max Pharma z portfolia Penta Investments.

REKLAMA

V uplynulém roce výrazně vzrostl počet transakcí především u nemovitostí a v sektoru telekomunikace/média. Nemovitosti navíc s výrazným náskokem vedly mezi sektory s 54 transakcemi (22% podíl). Další v pořadí byly výroba (11,8 %) a služby (11 %). Naopak výrazně klesla aktivita investorů v IT, bankovnictví i maloobchodě.

Fúze a akvizice v regionu střední a jihovýchodní Evropy

V regionu střední a jihovýchodní Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) bylo v roce 2017 realizováno celkem 1 132 transakcí (1 165 transakcí v roce 2016) s odhadovanou celkovou velikostí 50,9 miliard USD (47,7 miliard USD v roce 2016). Největší transakcí v regionu se stala akvizice turecké OMV Petrol Ofisi skupinou Vitol Investment, která měla hodnotu 1 441 miliard USD.

Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly nemovitosti (14 %), výroba (12 %) a IT (11 %). Největší průměrný objem transakce ovšem připadl oblasti energetiky (146 mil. USD). Následovaly nemovitosti (98 mil. USD), výroba (55 mil. USD), potravinářství (49 mil. USD) a informační technologie (20 mil. USD).

Celkem 47 % všech transakcí provedli v regionu střední a jihovýchodní Evropy domácí investoři na domácích trzích. Ve srovnání s rokem 2016 to znamená pokles o 5 %. Transakce domácích investorů byly nejpopulárnější v Maďarsku (63 %). Investice ze zahraničí tvořily loni na M&A trhu v regionu 40% podíl, většina zahraničních investic navíc přicházela ze zemí mimo region. Nejvíce v regionu investovaly společnosti ze Spojených států (56 transakcí), Německa (46) a Velké Británie (35). Naopak firmy z regionu investovaly na zahraničních trzích jen ve 13 % případů.

REKLAMA

„V roce 2018 očekáváme pokračování silné investiční aktivity českých subjektů doma i v zahraničí. Věříme, že se letos také dočkáme několika skutečně velkých transakcí minimálně evropského významu. Pokračující zájem bude v oboru strojírenství, energetice a technologiích, naopak očekáváme zpomalení zájmu o nemovitosti,“ dodává Štěpán Flieger.

Top 10 největších transakcí v roce 2016 v regionu střední a jihovýchodní Evropy
Fúze a akvizice

*Transakce podléhají obvyklým regulačním a antimonopolním nařízením a očekává se, že budou dokončeny v roce 2018.
Zdroj : EY M&A Barometr 2017

O průzkumu

EY M&A Barometr vydávaný společností EY analyzuje veřejně dostupné informace pocházející z různých renomovaných databází, jako je Mergermarket, Dealwatch, Capital IQ nebo Zephyr. Data byla zpracována za 11 zemí z oblasti střední a jihovýchodní Evropy: Bulharsko, Českou republiku, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *