CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

26. 06. 2018

0 komentářů

Expandující Xiaomi vstupuje na burzu

 

Společnost Xiaomi předložila 3. května Hongkongské burze své první podání pro s napětím očekávanou počáteční veřejnou nabídku.  Firma je čtvrtým největším čínským výrobcem mobilních telefonů, někdy bývá označována jako čínský Apple. Za první čtvrtletí 2018 vykazuje Xiaomi velmi zajímavý růst výnosů – meziročně o 85,7 %.

Loading



 

V naší analýze z 9. května jsme uvedli, že počáteční veřejná nabídka společnosti Xiaomi představuje obří symbol čínských ambicí, protože půjde o vůbec první IPO podle nového čínského zákona o cenných papírech. Xiaomi zajímavě roste v Číně a Indii, které pro ni představují hlavní trhy. Původní ambice firmy, která byla vyhlášená ještě před prvním podáním na burze, uváděla tržní hodnotu kolem 100 mld. USD a zvýšení 10 mld. USD.

V původním podání společnost vykázala pouze čísla k prosinci (finanční rok 2017), kde předložila příjmy ve výši 17,6 mld. USD a EBITDA ve výši 910 mil. USD. Podle těchto čísel, čistého dluhu a tržní hodnoty, kterou trh uvádí na 75 mld. USD, jsme vypočítali EV/EBITDA výrazně nad hodnotami srovnatelných společností, jako jsou Samsung a Apple. Jedná se tedy jednoznačně o nerealistická očekávání.

Doposud nejasné informace

Na základě neověřených informací se Xiaomi blíží tržní kapitalizaci v hodnotě 50 mld. USD a hodlá získat 6,1 mld. USD. To představuje jen polovinu jejích předchozích ambicí. Pozitivní zpráva je, že čísla společnosti za první čtvrtletí ukazují velmi zajímavý růst výnosů – meziročně o 85,7 %. Na základě údajů za první čtvrtletí a rok 2017 odhadujeme, že by meziroční růst výnosů mohl být kolem 52 %.

REKLAMA

Použijeme-li poslední marže EBITDA a za předpokladu, že marže dále neporostou, mohl by EBITDA dosáhnout 1,43 mld. USD. Pokud vezmeme tržní hodnotu 50 mld. USD, hotovost a krátkodobé investice ve výši 2,7 mld. USD, výnosy z IPO 6 mld. USD a dluh ve výši 27,5 mld. USD, pak je hodnota celé společnosti 68,9 mld. USD. S těmito čísly můžeme předpovědět výsledky za rok 2018, které jsou stále výrazně nad srovnatelnými společnostmi, ale měla by tu být příležitost k růstu.

Domácí investoři

Podle zpravodajských zdrojů se společnosti China Mobile a Qualcomm dohodly, že získají podíl ve společnosti Xiaomi a stanou se tak zásadními investory (dále se jako o potenciálních hlavních investorech mluví o společnostech China Poly Group a China Merchants Group). Vzhledem k možné eskalaci případné obchodní války se Xiaomi možná rozhodlo neriskovat zpoždění svého vstupu na burzu ve chvíli, kdy nálada na trhu ovlivňuje ceny. Podle novin South China Morning Post se některé výše zmíněné otázky týkaly nacenění (které je mnohem výše než u Apple), ale také toho, proč se Xiaomi označuje jako internetová společnost.

Tento poslední bod je pravděpodobně marketingovým tahem s cílem zvýšit nacenění, ale v tuto chvíli jsou fakta jednoznačná: společnost Xiaomi je postavena hlavně na hardwaru a chce většinu svých budoucích zisků zajistit pomocí online služeb na svých smartphonech a dalších produktech. CSRC nedávno varoval čínské technologické firmy, aby nepřeháněly svá nacenění pro vstup na burzu s cílem zabránit drobným investorům, aby ovládli čínský trh. Toto varování se objevilo poté, co nedávné počáteční nabídky čínských firem zažily ihned po vstupu na burzu prudké výkyvy cen.

Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vlajka - logo trhu Start

Na burzu míří tři české firmy. Vyplatí se koupit jejich akcie?

Na trh Start Burzy cenných papírů Praha míří tři čeští emitenti. Pro kapitál si jdou výrobce bezpilotních letadel Primoco, výrobce pracovní obuvi Prabos a specialista na výrobu polymerních materiálů pro 3D tisk Fillamentum. Stojí za to se zajímat o koupi jejich akcií?

Text: Petr Zámečník

07. 05. 2018

GE Money Bank odchází… přivítejte MONETA Money Bank

Americká skupina General Electric se zbavuje svých finančních částí. Výsledkem je prodej české GE Money Bank prostřednictvím IPO na pražské burze – a její změna na MONETA Money Bank. Co se změní pro klienty a jaké perspektivy mají akcionáři?

Text: Petr Zámečník

10. 05. 2016

GE Money Bank chce na burzu. Za kolik se vyplatí ji koupit?

GE Money Bank oznámila záměr vstoupit na pražskou burzu. Akcie v prvním kole nabídne institucionálním investorům, pak je ale bude moci koupit kdokoli. Za jakou cenu se vyplatí? A jak dopadne vstup GE Money Bank na další bankovní tituly na burze?

Text: Petr Zámečník

12. 04. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *