Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Evropský úvěrový trh se začíná nadechovat

Banky 28.02.2017 | 07:18 0 Komentářů

Meziroční růst peněžní zásoby v eurozóně sice v lednu zpomalil na 4,9 % po prosincových 5,0 %, i tak ale o desetinu procenta překonal tržní očekávání. A co je ještě důležitější, meziroční růst peněžní zásoby se udržuje nad cílem ECB ve výši 4,5 %.

Ještě lepší zprávy přináší pohled na úvěrovou dynamiku. Objemy úvěrů soukromému sektoru zrychlují tempo svého růstu. Zatímco ještě před půl rokem činilo 1,5 %, v lednu to již bylo 2,7 %. Roste jak poptávka po úvěrovém financování ze strany domácností, tak i firem. Velké firmy pak v mnohem větší míře využívají pro své financování emisi dluhopisů. Z teritoriální struktury je zřejmé, že hlavním tahounem v úvěrové aktivitě zůstává Německo a Francie. Povzbudivé ale je, že vidíme první známky konce dluhové konsolidace na straně firem i domácností v periferních evropských zemích.
Očekáváme, že tempo růstu úvěrů bude v eurozóně v průběhu letošního roku dále zrychlovat a k jeho konci přesáhne 3 %. Z pohledu ECB se jedná o dobrou zprávu, úvěrový transmisní kanál opětovně začíná fungovat. To podle nás umožní ECB již od poloviny roku začít ustupovat od programu kvantitativního uvolňování s pozitivním dopadem do kurzu eura.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.