Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Evropský průmysl prudce zrychlil, německý HDP překonal očekávání

Makro 12.01.2017 | 18:14 0 Komentářů

Průmysl v eurozóně v listopadu prudce zrychlil (1,5 % meziměsíčně / 3,2 % meziročně). Jedná se o nejrychlejší meziroční růst od začátku roku 2016, který ukazuje na zrychlení v eurozóně na konci roku. To ostatně potvrdil i silnější růst německé ekonomiky, který podle prvního odhadu dosáhl za celý rok 2016 1,9 % (nejrychleji od roku 2011).  Největší evropská ekonomika za to vděčí i úspěšnému závěru roku – podle očekávání se dařilo především spotřebě domácností a investicím.

Po dnešních silnějších číslech odhadujeme, že celá ekonomika eurozóny v závěru roku rostla o 0,4 % mezikvartálně a za celý rok vykázala růst 1,6 % (viz graf níže – poslední nowcast pro 4Q 2016).

I pohled do struktury listopadového průmyslu v eurozone  je vesměs pozitivní. Dobrou zprávou je, že ke konci roku začal šlapat na plyn především průmysl ve Francii a v Itálii. Navíc až na Portugalsko a Řecko rostl průmysl napříč všemi zeměmi eurozóny. Z hlediska odvětví je zase pozitivní, že rostou všechny klíčové průmyslové sektory – především strojírenství a výroba automobilů (viz graf níže). 

Vzhledem k dobrým výsledkům podnikatelských nálad počítáme s tím, že se průmyslu bude dařit i na začátku nového roku. Výraznější roli v ekonomice by měla hrát postupně domácí poptávka a sektor služeb, trendy které již pozorujeme v německé ekonomice. Pro rok 2017 počítáme přes slabší zahraniční poptávku s tím, že eurozóna udrží tempo růstu okolo 1,6 %.

Výraznější reakci trhů na dnešní pozitivní čísla nečekáme, protože nijak neovlivní rozhodnutí ECB pokračovat s “tiskem peněz” alespoň do konce roku 2017.…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.