Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Evropský leasing v 1. pololetí vzrostl o 3,4 % na 183,1 mld. EUR

Praha 9. prosince 2019. Celkový objem leasingu v Evropě dosáhl v první polovině letošního roku 183,1 miliardy eur, to je o 3,4 % více než ve stejném období roku 2018. Evropský leasing tak roste sedmým rokem po sobě, tempo růstu se však letos zpomalilo. Za celý loňský rok totiž evropský leasing dosáhl objemu 386,4 miliardy eur při meziročním zlepšení o 7,7 %. Vyplývá to ze statistik federace evropských leasingových asociací Leaseurope, jejímž členem je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Zpomalení hlásí oba důležité segmenty trhu: zatímco oblast financování automobilů loni meziročně přidala více než 7 % a oblast financování strojů a zařízení téměř 10 %, v letošním prvním pololetí dosáhl meziroční nárůst v případě financování automobilů 4,3 % a v případě financování strojů a zařízení 3,1 %.

„Navzdory zpomalování objem leasingu výrazně překonává tempo růstu celkových investic v Evropě, který v roce 2018 činil 3 % a letos by měl podle Evropské komise zmírnit na 1,7 %,“ říká hlavní poradkyně Leaseurope pro statistiku a ekonomická témata Jurgita Bucyteová. Podle Leaseurope patří mezi hlavní důvody zpomalení rostoucí napětí a nejistota v globálním obchodu, ale také zvýšené náklady na regulaci.

V České republice je obchodování leasingových firem poznamenáno poklesem v prodejích osobních automobilů. Sféra financování firemních investic ale profituje z příznivého vývoje v kategorii strojů a zařízení. Díky tomu dosáhla v prvních třech čtvrtletích meziročního růstu 1,7 %. Ve financování domácností však asociace zaznamenala pokles o 1,5 %.

„Pro naše členské firmy jsou klíčovou komoditou nová osobní auta, která se v prvních třech letošních čtvrtletích na jejich leasingových a úvěrových obchodech podílela 26,3 %. Vývoj prodejů automobilů proto velmi pozorně sledujeme. Dobrou zprávou je, že v září a říjnu už došlo k meziročnímu nárůstu registrací nových osobních vozidel, což by mohlo signalizovat otočení negativního trendu. Na druhou stranu makroekonomové upozorňují na reálné riziko zpomalení evropského, a tedy i české hospodářství v příštím roce. Z toho důvodu jsme ve svých vyhlídkách opatrní,“ konstatuje generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Tisková zpráva ČLFA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.