CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

16. 04. 2014

0 komentářů

Evropský factoring loni vzrostl o více než 5 %

 


 

„V loňských výsledcích se odrazila zlepšující se situace evropské ekonomiky. Ukazuje se, že právě v období nastupujícího hospodářského oživení je factoring vyhledávanou cestou k zajištění potřebného provozního kapitálu. Patrné jsou značné rozdíly ve vývoji jednotlivých trhů. Největší pokles obchodů hlásí státy, které překonávají velké finanční potíže, naopak ve stabilních ekonomikách loni factoring vykázal silný růst,“ říká Tomáš Morávek, místopředseda představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje přední tuzemské poskytovatele leasingových, úvěrových a factoringových produktů.

Factoring je vhodným zdrojem financování především pro menší a střední podniky, jejichž odběratelé vyžadují delší dobu splatnosti faktur. Factoringová společnost od nich převezme pohledávky, které jim na základě sjednaných platebních podmínek vznikají. Bezodkladně po postoupení pohledávky uvolní factoringová společnost na účet klienta sumu, která představuje podstatnou část nominální hodnoty pohledávky. Potom, co odběratel uhradí fakturovanou částku na účet factoringové společnosti, je tato transakce zúčtována a klient má k dispozici doplatek. Factoringové služby jsou přitom poskytovány takřka výhradně na bázi dlouhodobé spolupráce mezi poskytovatelem a klientem, a nejsou tak primárně určeny k řešení jednorázových transakcí nebo problémových obchodních vztahů.

Náklady na factoring se skládají ze dvou složek: z factoringového poplatku za administraci spojenou s postoupením i správou pohledávek a z úroku z čerpaných částek. Zatímco factoringový poplatek se stanovuje procentem z nominální hodnoty pohledávky a obvykle nepřekračuje 1,5 %, úroková sazba se pohybuje na úrovni běžných sazeb účtovaných bankami u kontokorentních úvěrů.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.