Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Evropské PMI pomohly euru zpět nad 1,18 USD/EUR

Investice 23.08.2017 | 18:43 0 Komentářů

Dnešek byl na regionálních trzích spíše nezajímavý. Česká koruna a polský zlotý měly v průběhu dne tendenci oslabovat. Kurz domácí měny se posunul přibližně o čtyři haléře a odpoledne se obchoduje blízko 26,13 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil na 4,286 PLN/EUR. Proti proudu šel maďarský forint, který si polepšil o dvě desetiny procenta na 302,5 HUF/EUR.

Euro podpořené dobrým výsledkem PMI dnes posílilo přibližně o 0,5 % zpět nad 1,180 USD/EUR. Odpoledne se jeho kurz dokonce vyšplhal na 1,182 USD/EUR. Dobrou zprávu dnes přinesla zejména čísla o aktivitě v německém průmyslu, ale slušné údaje jsme zaznamenali také z francouzského průmyslu. Kompozitní PMI za celou eurozónu si tak oproti očekávání mírně polepšil. Jeho současná hodnota odpovídá růstu ekonomiky zemí platících eurem o 0,5 -0,6 % q/q.

Česká spotřebitelská důvěra by se měla držet vysoko

Český konjunkturální průzkum zveřejněný zítra by měl potvrdit velmi dobrou náladu v domácí ekonomice. Po neuvěřitelném růstu HDP v první polovině roku očekáváme zpomalení, ale nálada mezi podnikateli by měla zůstat dobrá. Spotřebitelé by dokonce mohli zaznamenat zlepšování důvěry v ekonomiku s tím, jak se postupně bude silný růst HDP přetavovat do zvyšování jejich životní úrovně.

Polská nezaměstnanost podle odhadu ekonomů SG v červenci klesla na své minimum za 26 let. Ačkoliv část tohoto poklesu jde na vrub sezónním faktorům, na polském trhu práce je patrné výrazné utahování podmínek. Sezónní faktory by měly zajistit, že se míra nezaměstnanosti na podzim znovu zvýší. Mezitím by se ale mohla dostat pod úroveň 7 %.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.