Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Evropské akciové burzy zahájily růstem, pražský parket smetly akcie ČEZ

Investice 26.06.2017 | 17:30 0 Komentářů

Evropské akcie vstoupily do posledního červnového týdne ve velkém stylu, když index Stoxx 600 v závěru obchodování přidává 0,8 %. V plusu se nacházejí všechny sektory. Jednoznačně nejvíce se daří prodejcům potravin a nealkoholických nápojů, kteří připisují více jak dvě procenta. Impulsem byla zpráva, že hedge fond Third Point nakoupil za celkově 3,5 mld. USD akcie Nestlé. Pozitivem je i oznámená sanace dvou italských bank, na což index milánské burzy vzrostl o 1,4 %. Díky růstu cen ropy si mírné zisky připisují i energetické společnosti.

Americký index S&P 500 zahajuje týden jen velmi mírným růstem o jednu desetinu procenta. Daří se především utilitám a telekomunikačním společnostem, u kterých bychom v rámci těchto dvou sektorů nenašli akcii, která by se nacházela v červeném. Síťová odvětví si tak připisují 0,9 %, telekomunikace 0,6 %.

Pražský parket odstartoval propadem o jedno procento. Hlavním viníkem jsou akcie ČEZ, které se dnes propadly o 8 % kvůli prvnímu dni obchodování bez nároku na dividendu ve výši 33 CZK na akcii. Naopak nejvíce rostoucím titulem se staly akcie sázkařské společnosti Fortuna (+2,2 %). Přes jedno procento ještě posílily akcie CME, VIG a Monety. Obchodní aktivita se blížila ročnímu průměru, když se v hlavní části zobchodovaly akcie za půl miliardy korun.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.