Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Evropské akcie pokračují v nejdelší růstové šňůře za posledních pět měsíců

Investice 12.09.2017 | 17:21 0 Komentářů

Index Stoxx 600 přidává 0,5 % a roste již pátým dnem v řadě. Ostatní evropské parkety také přidávají kolem půl procenta. V růstu je podporují především banky, automobilky a zpracovatelé komodit, jejichž akcie posilují kolem 1,5 %. Apetit po rizikovějších aktivech odklonil investory od utilit a realitních developerů. Ti však ztrácí pouze několik málo desetin procenta. Kolem jednoho procenta odepisují výrobci zboží osobní spotřeby.

Americké akcie se v počátku obchodování vydávají také směrem vzhůru. Nejlépe si zatím vedou telekomunikace a finanční instituce s 1% zisky. Stejně jako v Evropě se příliš nedaří defenzivním titulům, jako jsou utility nebo realitní developeři. Technologický sektor vyčkává, až Apple představí novou verzi motoru svého úspěchu, telefonu iPhone. Při desetiletém výročí iPhonu se očekávají výrazná zlepšení dosavadních funkcí nikoliv však zásadní inovace. Mezi zajímavé novinky by mohl patřit 3D scanner obličeje pro odemykání telefonu a OLED displej. Další růst akcií společnosti i celého technologického sektoru by pak mohla podpořit i nová verze chytrých hodinek iWatch.

Pražská burza především díky výraznému růstu akcií Erste Group o 3,5 % dnes přidala solidní 1,2 %. Na pomoc pražskému indexu dnes přispěchaly i ČEZ a Moneta, jejichž akcie si připsaly 1% zisk. Pozadu dnes nezůstala ani telekomunikační O2 s druhým nejvyšším ziskem dnešního dne 1,8 %. Dobrý výsledek pražské burzy se dnes nepodařilo zhatit třem propadlíkům v čele se sázkařskou Fortunou, která odepsala 1 %. Unipetrol ztratil 0,6 % a Pegas 0,3 %, čímž výčet dnešních poražených končí. Objem obchodů dnes narostl, přesáhl půl miliardy korun a přiblížil se tak k ročnímu průměru 0,64 mld. CZK.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.