Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Přes ranní růst akcie v Evropě nakonec končí v červeném

Evropské akcie neudržely dopolední zisky a v odpoledních hodinách se přehouply do ztráty. Index Stoxx 600 tak ztrácí několik desítek minut před závěrem 0,4 %. Nedaří se především finančním titulům (-1,8 %), které tíží opětovně klesající výnosy dluhopisů, naopak to je vodou na mlýn realitním developerům, kteří se ziskem 1,7 % okupují první příčku pomyslného sektorového pelotonu.

Z probíhající výsledkové sezóny byly milým překvapením hospodářské údaje těžaře komodit Rio Tinto, jehož zisk vzrostl nad očekávání, a management navrhl vyšší dividendu a překvapivě oznámil zpětný odkup akcií. Více jak 3% zisk však akcie neudržely a nyní se obchodují v červeném se ztrátou dvou procent. Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline ohlásila rovněž lepší než očekávané výsledky, nicméně obavy managementu z letošního růstu zisku poslaly akcie dolů (-0,8 %). Její francouzský konkurent Sanofi po výsledcích, které naplnily očekávání, a lepším výhledu managementu na rok 2017 roste o více jak 1,5 %.

 Americké burzy otevřely poklesem o 0,2 %, když nejhůře se daří i zde finančním a energetickým titulům. Ropným společnostem nepomáhá klesající cena černého zlata. Zobchodovaný objem na počátku seance je výrazně vyšší oproti 30dennímu průměru, když mezi nejvíce obchodované patří farmaceutické a technologické tituly.

Pražská burza dnes šla proti proudu, když si index PX polepšil o 0,8 %. Hlavními aktéry byly akcie ČEZ (+2,6 %) a Komerční banky (+2,5 %), která mimo jiné zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál. Druhým oznamujícím je mediální skupina CME, jejíž mateřská společnost Time Warner dnes trhy uspokojila lepšími hospodářskými údaji. Na druhou stranu největšími propadlíky byly akcie Kofoly (-1,5 %) a pojišťovny VIG (-1,2 %). Zobchodovaný objem byl nepatrně vyšší oproti průměru za poslední rok.   

Miroslav Frayer

Investiční analitik Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.