Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Evropské akcie nakonec mažou předchozí ztráty

Investice 21.02.2018 | 16:47 0 Komentářů

Evropský index Stoxx 600 se v odpoledních hodinách přiblížil včerejšímu zavíracímu kurzu, zatímco v průběhu dne dosahovaly jeho ztráty až 0,8 %. Do velké míry se mohly na tomto vývoji podílet i zveřejněné indexy nákupních manažerů, které propadly výrazněji více, než naznačoval konsensus trhu. I tak si ale nadále myslíme, že jde spíše o dočasný vliv způsobený nedávnými výprodeji na akciových trzích, vyjednáváním odborů o navyšování mezd či nejistotou ohledně sestavování nové vlády. Makroekonomická data jinak ukazují na stále dobrou kondici evropského hospodářství. V rámci sektorů se dařilo především těžařům komodit nebo finančním domům, jejichž akcie přidávají 0,4 %, respektive 0,3 %. Podporou jim byly i zveřejněné výsledky hospodaření společnosti Glencore (+4,4 %), u které mimo jiné potěšila vysoká dividenda, nebo banky Lloyds, která reportovala nejvyšší zisk od roku 2006.

Americké akcie otevřely růstem. Index S&P 500 přidává zhruba půl procenta, když nejúspěšnějšími jsou prozatím průmyslové podniky, prodejci luxusního zboží či informační technologie. Příliš se nedaří defenzivním akciím a společnostem s obecně vyšším zadlužením, jako jsou telekomunikace nebo realitní developeři. To může souviset i s vyčkáváním na zápis z posledního zasedání Fedu, který by měl vyznít spíše v jestřábím tónu, tedy že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Pražská burza uzavřela dnešní obchodování se ziskem 0,5 %. Hlavními aktéry se dnes staly rakouské finanční domy a Moneta Money Bank. Všechny tři instituce si připsaly nejméně jedno procento, Erste Group jako vítěz si polepšila o 1,7 %. Na opačné straně uzavřely s nejhlubšími ztrátami akcie nápojářské skupiny Kofola, které přišly o 1,4 %. S odstupem je následovaly ČEZ a Stock Spirits, jejichž tržní kapitalizace se dnes snížila shodně o půl procenta.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.