Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Eurozóna pro červenec hlásí meziroční inflaci beze změny

Makro 01.08.2017 | 08:06 0 Komentářů

Eurozóna pro červenec hlásí meziroční inflaci beze změny na úrovni 1,3 procenta.Inflace tak zůstává výrazně pod inflačním cílem Evropské centrální banky: ECB ve své v červnu zveřejněné prognóze ostatně očekává, že celoroční průměrná inflace zůstane pod jejím cílem jak letos, tak v letech 2018 a 2019. Inflace v eurozóně se drží na nízkých úrovních jednak díky vývoji cen energií, utlumená ale i přes mírné červnové zvýšení zůstává i jádrová inflace, a to navzdory solidnímu hospodářskému růstu, jimž ekonomika eurozóny prochází.

I červencová data o inflaci tak utvrdí ECB v jejím názoru, že hospodářská expanze se stále ještě nepromítnula do výraznější a udržitelné dynamiky inflace. V této konstelaci ECB může i nadále udržovat velmi uvolněnou měnovou politiku, respektive opouštění stávajícího režimu měnové politiky může být velmi pozvolné.

ECB udržuje uvolněné měnové podmínky skrze svůj program nákupů aktiv, přičemž tyto nákupy mají v průměru objem 60 miliard euro měsíčně. ECB bude v těchto nákupech pokračovat přinejmenším do konce letošního roku. Na zářijovém zasedání anebo během letošního podzimu se ECB musí vyjádřit k dalšímu směřování svého programu nákupů aktiv: předpokládá se, že v roce 2018 tyto měsíční nákupy začne ECB utlumovat, postupně až na nulu, nicméně tento proces útlumu může být skutečně velmi postupný a může tak trvat poměrně dlouho. Otázka zvyšování úroků bude pro ECB relevantním tématem zřejmě až poté, co bude zcela ukončen zmíněný program nákupů aktiv.

Výhled měnové politiky v eurozóně je velmi důležitým faktorem i pro ČNB při úvahách o výhledu její vlastní měnové politiky. Na svém zasedání koncem června dala bankovní rada ČNB najevo, že již na srpnovém zasedání, jež se bude konat tento čtvrtek (3. srpna), dle všeho přikročí ke zvýšení svých úroků. V tomto ohledu ale ČNB bude muset postupovat velmi opatrně, neboť příliš výrazné anebo příliš časté zvyšování jejich úroků by v situaci uvolněné měnové politiky v eurozóně mohlo vést k výraznějšímu a nežádoucímu posílení koruny vůči euru.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.